ZTM chce uczyć pasażerów życzliwości

ZTM chce uczyć pasażerów życzliwości - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina

Zarząd Transportu Miejskiego będzie uczył mieszkańców Lublina życzliwości. „Życzliwość jest w nas. Ustąp. Podziękuj” to hasło rozpoczynającej się dziś kampanii społecznej, dotyczącej zagadnienia ustępowania miejsca w pojazdach komunikacji miejskie.

Komunika miejska inwestuje w nowy tabor jak również podnosi jakość świadczonych usług. Dzięki tym działaniom komunikacja miejska jest coraz bardziej przyjazna. Ale niezależnie od tych wszystkich udoskonaleń, jakość podróży zależy również od samych pasażerów. Kampania „Życzliwość jest w nas. Ustąp. Podziękuj”, której organizatorem jest Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, chce zwrócić uwagę na to jak ważnym i niezbędnym elementem podróży, jest życzliwe zachowanie się względem innych pasażerów, a szczególnie ustępowanie miejsca czterem grupom osób: osobom starszym, niepełnosprawnym, kontuzjowanym, kobietom w ciąży oraz osobom z małymi dziećmi na rękach.

Młodzieńcze ustąp miejsca!

Wyzwaniem jest przede wszystkim zachowanie młodych ludzi, dla których ustąpienie miejsca w autobusie przestaje być oczywistością. Nie czują oni, że to powinien być ich obowiązek i zasada współżycia społecznego. Zagadnienie dotyczy również drugiej strony – nie wszystkie osoby z grup uprzywilejowanych potrafią się odpowiednio zachować, np. w nieuprzejmy sposób próbują wymusić miejsce, co jeszcze bardziej zraża odbiorcę takiego komunikatu, wymuszają miejsca, bo jest im wygodniej tu usiąść, choć inne w dalszej części pojazdu są wolne fotele, zamiast samemu zająć miejsce, ustawiają na nim np. bagaże, nie potrafią odwdzięczyć się uśmiechem i zwykłym „dziękuję” za ustąpione miejsce.

Do kogo jest kierowana kampania?

Kampania jest kierowana z jednej strony do „zwykłych” pasażerów – osób sprawnych, które zajmują miejsca siedzące, ale ich stan pozwala na ustąpienie miejsca osobie potrzebującej, a z drugiej strony do osób potrzebujących – osób, którym powinno ustąpić się miejsca. Należy wskazać im, że miejsca oznaczone piktogramami są przeznaczone dla nich i mają prawo się o nie upomnieć, ale muszą pamiętać, że nie mogą wykazywać postawy roszczeniowej i powinny zachowywać się kulturalnie i życzliwie, podziękować za ustąpione miejsce, korzystać z niego w sposób do tego przeznaczony.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości pasażerów komunikacji miejskiej poprzez zwrócenie uwagi na kwestię ustępowania miejsca w pojazdach komunikacji miejskiej, wskazanie grup pasażerów, którym powinno się ustępować miejsca.

Głównym kanałem promującym kampanię są plakaty. 350 plakatów będzie eksponowanych na przystankach komunikacji miejskiej oraz w autobusach i trolejbusach. Dodatkowo, wewnątrz pojazdów na wybranych przystankach będą emitowane zapowiedzi głosowe z hasłem kampanii. W grudniu przewidziana jest również dystrybucja biletów komunikacji miejskiej z grafiką dedykowaną akcji. Ponadto na potrzeby kampanii we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej zostały umieszczone nowe piktogramy z oznaczeniem miejsc specjalnych.

Kampania potrwa do końca lutego 2015 r.

materiały ZTM Lublin

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.