ZTM chce przejąć Lubelski Rower Miejski. Jaki pomysł na rowery ma miejska spółka?

Lubelski Rower Miejski
Lubelski Rower Miejski | fot. Dominik Wąsik

Urzędnicy chcą by zarządzaniem systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego zajął się Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Obecnie tę funkcję sprawuje Zarząd Dróg i Mostów.

ZTM chce rowery miejskie

Miejska spółka odpowiedzialna za organizację transportu publicznego w Lublinie przekazała w środę (15.06), iż na najbliższą sesję rady Miasta Lublin skieruje propozycję zmian uchwały w zakresie rozszerzenia kompetencji statutowych spółki. W proponowanej zmianie ZTM koordynowałby system Lubelskiego Roweru Miejskiego, który obecnie jest zarządzany przez Zarząd Dróg i Mostów.

„Rower miejski stanowi uzupełnienie systemu publicznego transportu zbiorowego oraz ekologiczną alternatywę dla samochodu. Proponowana zmiana zintegruje, śladem innych miast w Polsce, podsystem roweru miejskiego z komunikacją miejską. Możliwe będzie także rozważenie wprowadzenia bonusów dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy będą chcieli skorzystać także z Lubelskiego Roweru Miejskiego” – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

ZTM nadmienia, iż na węzłach przesiadkowych, które powstały w 7 różnych lokalizacjach w mieście, zamontowano 50 stojaków rowerowych. W ramach przebudowy zespołów przystanków przesiadkowych posadowiono, aż 138 stojaków rowerowych oraz 5 stacji naprawy rowerów. Ma to pozwolić na lepszą koordynację obu elementów systemu, tj. komunikacji miejskiej i roweru miejskiego.

Na ten moment ZTM nie chce mówić o zmianach, jakie mogą czekać system rowerów miejskich. Jednym z planów, który jest brany pod uwagę jest zrezygnowanie z usług obecnie świadczonych przez operatora Nextbike Polska. Spółka z warszawy podpisała z miastem Lublin w 2021 r. dwuletnią umowę na obsługę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego.

„Po pozytywnym przegłosowaniu przez radę miasta naszej propozycji będziemy rozpatrywać możliwości w tym temacie” – twierdzi Monika Fisz, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.