Zrób dziś zakupy. Jutro sklepy będą zamknięte

sklep wózek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jeśli planujesz zakupy, zrób je dzisiaj. Jutro większość sklepów będzie zamknięta, w związku z pierwszą niedzielą w sierpniu z zakazem handlu.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu. W 2018 roku niedzielne zakupy zrobimy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, o ile na ten dzień nie przypada święto państwowe.

W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa (15 niedziel). Całkowity zakaz handlu ma obowiązywać już od 2020 roku. Wyjątkiem ma być 7 niedziel w roku podczas wzmożonego ruchu zakupowego: trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Sklepy otwarte w niedzielę – gdzie zrobić zakupy 12 sierpnia?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie zrobić zakupy w niedzielę, 12 sierpnia 2018, to mamy dla Was złą wiadomość. To pierwsza niedziela w miesiącu sierpień wolna od handlu. Oznacza to, że wiele sklepów będzie zamkniętych m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Kaufland, Auchan i inne.

Z zakazu wyłączone zostały placówki, w których handel prowadziłby wyłącznie przedsiębiorca wykonujący działalność we własnym imieniu, a także m.in. stacje paliw, apteki i punkty apteczne. Do tego dochodzą m.in. kwiaciarnie, saloniki prasowe, placówki handlowe w hotelach, sklepy z pamiątkami, placówki handlowe na dworcach czy sklepy internetowe.

Niedziele z zakazem handlu – sierpień 2018

W sierpniu 2018 zakupy zrobimy w dwie niedziele – 5 sierpnia i 26 sierpnia. To oznacza, że pozostałe niedziele – 12 sierpnia i 19 sierpnia będzie obowiązywał zakaz handlu.

W które niedziele zrobimy zakupy w 2018 roku?

W sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Oprócz niedziel wolnych od handlu sklepy będą również nieczynne w inne, ustawowo wolne dni tygodnia – podczas rozmaitych świąt. Ponadto można wskazać takie miesiące, gdzie handel będzie odbywać się tylko w jedną niedzielę.

Pozostałe dni, w które sklepy będą zamknięte

* 15 sierpnia, środa (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi)
* 1 listopada, czwartek (Wszystkich Świętych)
* 25 grudnia, wtorek (Boże narodzenie, pierwszy dzień)
* 26 grudnia, środa (Boże narodzenie, drugi dzień dzień)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.