Żołnierze ŻW zyskują uprawnienia policji. Jest zarządzenie premiera

Żandarmeria Wojskowa wspiera policją | fot. ŻW

Żołnierze ŻW zyskują uprawnienia policjantów. Będą interweniować wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii.

W poniedziałek opublikowano zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy Policji. Stanowi ono, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Tym samym żołnierze ŻW otrzymają uprawnienie Policji.

„Podstawą Zarządzenia nr 180 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji jest art. 18a ust. 1 ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października br. będą przysługiwać, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób czyli także cywilów, uprawnienia policjantów” – wyjaśnia rzecznik ŻW ppłk Artur Karpienko.

Rzecznik ŻW przypomina, że zarządzenie premiera w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie podczas ważnych wydarzeń takich jak: EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24.

Warto zaznaczyć, iż najdłużej takie zarządzenie obowiązywało kilkanaście dni. W tym przypadku zarządzenie nadające żołnierzom ŻW uprawnień policji będzie obowiązywać aż do odwołania.

„Żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób w związku z nieprzestrzeganiem zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2 oraz sprawdzać przestrzeganie obowiązku kwarantanny” – wymienia ppłk Karpienko.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.