Żołnierze WOT wezwani w środku nocy do natychmiastowego stawiennictwa. Dowództwo uspokaja

Stawiennictwo żołnierzy 2LBOT
Stawiennictwo żołnierzy 2LBOT | fot. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach – poinformowało w komunikacie dowództwo WOT.

Żołnierze WOT wezwani do stawiennictwa

Dziś w nocy żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT otrzymali sygnał alarmowy do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

W sobotę,15 czerwca w godzinach porannych na ulicach miast i miasteczek województwa lubelskiego można było zobaczyć żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Przemieszczający się do swoich jednostek Terytorialsi to element ćwiczenia – nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa lub działaniami wojennymi toczącymi się za naszą wschodnią granicą” – uspokaja dowództwo WOT.

W związku z trwającą certyfikacją WOT we wszystkich pododdziałach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawdzane są zdolności w zakresie m.in. potencjału osobowego oraz gotowości do realizacji zadań.

Podczas apelu ewidencyjnego sprawdzono sprzęt i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Następnie wszyscy udali się na szkolenia w swoje stałe rejony odpowiedzialności (SRO), podczas których będą doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie.

Pierwsze certyfikaty trafią do WOT

Natychmiastowe stawiennictwo jest jednym z elementów certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej, której celem jest ocena zdolności do działania piątego – najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz zdolności do realizacji zadań zarządzania kryzysowego w czasie pokoju.

Warto podkreślić, żeWOT są pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji – dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe.

Ćwiczenie certyfikujące zakończy się 21 czerwca.

ZDJĘCIA

Zbiórka żołnierzy WOT podczas stawiennictwa
Zbiórka żołnierzy WOT podczas stawiennictwa | fot. 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.