ZNK planuje budowę 99 mieszkań komunalnych przy ul. Wrońskiej. Obecne budynki do wyburzenia

ZNK wyburzy obecne kamienice przy ul. Wrońskiej 5, 5a i 5c
ZNK wyburzy obecne kamienice przy ul. Wrońskiej 5, 5a i 5c | fot. Dominik Wąsik

Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie stara się o wydanie pozwolenia na budowę dziewięciopiętrowego bloku, w którym znajdzie się 99 mieszkań komunalnych. Budynek ma stanąć przy ul. Wrońskiej 5, gdzie obecnie stoją trzy budynki mieszkalne przewidziane do wyburzenia.

Zburzą budynki mieszkalne, by wybudować nowy blok komunalny

Nowy blok komunalny zbuduje miejska spółka – Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Stanie on w miejscu wyburzonego budynku przy ul. Wrońskiej 5b, który spłonął częściowo w marcu 2021 r. Aby inwestycja była możliwa do realizacji, trzeba będzie rozebrać trzy inne budynki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie: Wrońska 5, 5a i 5c.

„Teren inwestycji zabudowany jest trzema budynkami wielorodzinnymi (ul. Wrońska 5, 5a i 5c), przeznaczonymi do rozbiórki z uwagi na zły stan techniczny powodujący potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników” – czytamy w dokumencie koncepcji obiektu przygotowanego przez architekta Pawła Pięcińskiego.

Zły stan techniczny budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej 5
Zły stan techniczny budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej 5 | fot. Dominik Wąsik

W lipcu 2022 r. ZNK wyłonił biuro projektowe, które przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową i uzyska pozwolenie na budowę bloku komunalnego. Za realizację tego zadania odpowiada lubelska spółka Elektroprojekt, która wyceniła swoją pracę na 504,6 tys. złotych. Firma ma 8 miesięcy na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej.

Mieszkania dla blisko 100 rodzin

Pod koniec stycznia ZNK złożył wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Wrońskiej. Blok ma mieć dziewięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Będzie w nim 99 mieszkań komunalnych, w tym 54 z nich będzie dwupokojowych, a kolejne 45 – trzypokojowe. W piwnicy zaprojektowano komórki lokatorskie dla każdego lokalu mieszkalnego.

„Projektuje się budynek mieszkalny wielorodzinny oparty na rzucie zbliżonym do dwóch prostokątów tworzących kształt litery „L” ze wcięciami umożliwiającymi odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń oraz wypuszczonymi klatkami schodowymi” – pisze Paweł Pięciński.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Tak może wyglądać nowy blok komunalny przy ul. Wrońskiej 5
Tak może wyglądać nowy blok komunalny przy ul. Wrońskiej 5 | wizualizacja

Przy nowym budynku powstanie parking nadziemny dla 50 samochodów osobowym i 5 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu parkingu ma znaleźć się również wiata śmietnikowa, plac zabaw i zieleń.

Dokumentacja projektowa budynku ma być gotowa wiosną 2023 r. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Prace budowlane mogą zająć nawet dwa lata.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.