Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przyjdź i zobacz jak dawniej wyglądały żniwa

niwowanie w skansenie 3
Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej | fot. materiały prasowe

Lato w pełni, kłosy zbóż dojrzały – czas rozpocząć żniwa! W najbliższą niedzielę na pola lubelskiego skansenu wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami, a za nimi podbieraczki, aby pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów.

W niedzielę, 21 lipca w godz. 11:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się żniwowanie. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach wkroczą na pole obsiane żytem. Zobaczymy pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy.

Chętni, którzy zechcą przenieść się w czasie i poczuć z bliska zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił przy własnoręcznym koszeniu kosą.

niwowanie w skansenie 2
Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej | fot. materiały prasowe

W zagrodzie z Urzędowa zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Ponadto będzie można przyjrzeć się drodze do chleba, która poprowadzi nas od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.

Kiedy na tak zwanym przednówku, odczuwano mocno brak chleba, pora żniw była długo oczekiwanym wydarzeniem w życiu wsi. Czas ciężkiej pracy i wysiłku był wynagrodzony zebranymi plonami. Żniwa traktowano jako wielkie święto i ogólną radość” – wyjaśnia Halina Stachyra, organizatorka wydarzenia.

Podczas niedzielnego wydarzenia odbędą się pokazy m.in.: poszywania dachu słomą – prezentacja na modelu, młocka i oczyszczanie zboża (okólnik z Urzędowa), pokaz czynności przygotowujących wyrób mąki (wiatrak z Zygmuntowa) i pokaz wypieku podpłomyków (chałupa z Żukowa). Ponadto o godz. 16:00 w kościele z Matczyna odbędzie się msza święta.

Wydarzenie biletowane: 12 zł (normalny), 6 zł (ulgowy).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.