Zniesienie kwarantanny z kontaktu. Zmiany zasad izolacji i kwarantanny od 15 lutego

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego | fot. MZ

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna z kontaktu. Natomiast od 15 lutego obowiązywać będą nowe zasady izolacji i kwarantanny.

Koniec z kwarantanną z tzw. kontaktu

„Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii Covid19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała”

– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że „od 11 lutego zostaje zniesiona kwarantanna przyjazdowa tzw. kontaktu dla osób podróżujących z państw grupy Schengen. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu.

„Jeśli przebywasz na kwarantannie z kontaktu, zostaniesz poinformowany/na o jej zakończeniu SMS-em. Do tego czasu nie jesteś zwolniony/na z kwarantanny” – czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

„Zmieniamy zasady izolacji i kwarantanny. Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację, zamiast 10-dniowej. Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny”

– przekazał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał, że „aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z Covid19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów”.

„Przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności”

– powiedział minister zdrowia.

„W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania”

– zaznaczył.

Niedzielski dodał, że znoszenie części obostrzeń będzie dotyczyło m.in. maseczek oraz limitu miejsc w restauracjach i innych miejscach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.