Zmowa na rynku fitness. UOKiK nałożył 32 mln kary na największe sieci fitness

siłownia kobieta fitness
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

UOKiK nałożył ponad 32 mln zł kary na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za zmowę na rynku fitness, przez którą mogli tracić klienci.

Zmowa na rynku fitness

Postępowanie antymonopolowe w sprawie niedozwolonych praktyk na rynku fitness zostało wszczęte w 2018 r. Postępowanie prowadzone było przeciwko 16 spółkom oraz 6 menadżerom, podejrzewanym o bezpośrednią odpowiedzialność za niedozwolone ustalenia.

Uczestnikom porozumienia zależało na zachowaniu silnej pozycji w miastach, w których już rozwijały działalność oraz osiągały korzyści z uczestnictwa w programie MultiSport, oferowanym na rynku przez Benefit. Przykładowo w Warszawie była to sieć Calypso, w Poznaniu – Fabryka Formy, we Wrocławiu – Fitness Academy, a w Krakowie – Fitness Platinium.

„Dzięki zmowie sieci fitness nie obawiały się konkurencji ze strony innych jej uczestników w miastach, w których były już obecne. Nie musiały zatem walczyć między sobą o klienta zakresem oferty, standardem obsługi czy ceną. Skutki tego nieuczciwego działania i zmowy podziałowej bezpośrednio odczuli konsumenci” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Na czym polegała zmowa?

Jak wyjaśnia prezes UOKiK, w ramach zmowy przedstawiciele spółek podejmowali ze sobą różne kontakty w sprawie podziału rynku: korespondowali, prowadzili rozmowy telefoniczne, spotykali się. Firmy wymieniały się informacjami co do swoich działań w zakresie otwierania klubów oraz lokalizacji, którymi były zainteresowane lub mogły je odstąpić konkurentom. Jeżeli miały plany dotyczące tego samego rejonu, wówczas uzgadniały, że jedna z nich się z niego wycofa.

„Przykładowo, kwestia tego, czy w ogóle dopuścić do otwarcia jednego klubu Fabryki Formy w Warszawie, a jeżeli tak, to w którym miejscu, poprzedzona została długimi konsultacjami między przedstawicielami sieci i budziła duże kontrowersje – ostatecznie ustalono, że w Warszawie zostanie otwarty tylko jeden klub Fabryki Formy, przy Rondzie ONZ” – wyjaśnił.

Ponad 32 mln zł kary na największe sieci fitness

Choć postępowanie zostało wszczęte przeciwko kilkunastu spółkom, to UOKiK nałożył kary na osiem firm: Bartosz Gibała Platinium, Benefit Systems, Platinium Wellness, Yes to Move (dawniej: Fitness Academy), a także Calypso Fitness i kontrolowane przez nią spółki – Baltic Fitness Center, EFC Fitness oraz Fitness MCG.

Odpowiedzialność finansową za udział w zmowie poniosło również sześciu menadżerów z Platinium Wellness, Benefit Systems, Calypso Fitness, Zdrofit (sieć prowadzona jest obecnie przez Benefit Systems), Fabryki Formy (podobnie jak w przypadku Zdrofit, sieć prowadzona jest obecnie przez Benefit Systems).

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na osiem spółek i sześć osób fizycznych kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł. Najwyższą otrzymała spółka Benefit Systems i wyniosła ona ponad 26 mln zł. Sankcje dla osób fizycznych wyniosły od ponad 40 tys. zł do ponad 302 tys. zł i wynikały ze stopnia naruszenia przepisów i zaangażowania menadżera w zmowę.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. UOKiK – jak już odzyskamy ten kraj to takimi darmozjadami jak wy też się zajmiemy, nie zostanie żaden pracownik ze starej gwardii. Wszyscy na bruk. Nałożenie takiej kary na branżę fitness w oparciu lockdown, który został wprowadzony niezgodnie z prawem.
    Przywrócimy waszą odpowiedzialność za podjęte decyzje, nie będzie urzędnik bezkarny. Wrócimy do spraw tak starych jak to będzie możliwe, a prawo zmienimy, legalnie, abyśmy mogli dać wam kary na jakie zasługujecie z możliwością ucieczki do kraju waszych pracodawców- wy wiecie co to za kraj i ja wiem.
    Tak samo będzie z sanepidem i policją, bo jesteście jednej maści- nie obrażając, jesteście ludźmi o bardzo ograniczonymi przez waszą zamkniętą świadomość, jedyne co w was jest to zdrada kraju, obłuda i chęć pieniędzy. Już Panie do wynajęcia mają więcej klasy i godności niż wy. Nie znam waszego pochodzenia, choć wasz kierownik czy dyrektor na pewno nie jest polakiem, ale to wy służycie im i wykonujecie ich rozkazy i to wy poniesiecie największą karę. Nie wasi szefowie tylko wy. A litość to słowo, które zostanie usunięte ze słownika na okres rozliczenia waszej bezkarności.

  2. Jeb#ij się w łeb Papryk. Gdyby nie UOKiK, to by Cię nawet nie mógłbyś pójść do żadnego klubu fitness, bo nawet nie istniałby taki, na który Cię stać 😉
    Jeśli uważasz, że wielkie molochy mogą nas, zwykłych obywateli doić bezkarnie, to coś z Tobą nie tak. Od tego jest UOKiK, żeby pilnował konkurencji na rynku i chronił zwykłych obywateli przed zmowami cenowymi i działaniami monopolistycznymi. Ale co taki szary papryk może o tym wiedzieć, skoro widzi tylko to, co mu kurwizja powie 😉