Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę od 2022 r. Sprawdź, jak na tym skorzystać

panele fotowoltaicze fotowoltaika
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od stycznia 2022 r. nastąpią niekorzystne dla prosumentów zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Po znowelizowaniu przepisów instalacja fotowoltaiczna nie będzie już tak korzystna, więc każdy, kto chce rozliczać się na dotychczasowych zasadach, powinien jak najszybciej umówić się na montaż instalacji.

Propozycje zmian w fotowoltaice od 2022 roku

Ministerstwo Klimatu przedstawiło pomysł zmian w zasadach rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Obecnie nadwyżki energii wyprodukowanej w gospodarstwach domowych są oddawane do sieci, a w czasie, kiedy panele produkują mało prądu lub nie pracują wcale, posiadacze instalacji mogą odebrać z sieci do 80% przekazanych tam wcześniej nadwyżek.

Wedle pomysłu nowych zmian od 2022 roku właściciele instalacji fotowoltaicznych mieliby sprzedawać swoje nadwyżki firmom zajmującym się handlem energią elektryczną, a minimalna cena energii miałaby wynosić tyle, ile średnia cena prądu na rynku komercyjnym w poprzednim kwartale. Klient, który założy instalacje w roku 2022, będzie więc płacił za prąd więcej niż ten, który zdecyduje się na montaż paneli jeszcze w tym roku.

Tak poważne zmiany mocno wpłyną na branżę energetyczną, wybory konsumentów i działalność firm zajmujących się montażem systemów fotowoltaicznych. Czego dokładnie możemy się spodziewać? Zapytaliśmy o to Michała Purca, właściciela firmy Voltmax z Lublina.

Czy biorąc pod uwagę planowane zmiany, należy przyspieszyć podjęcie decyzji dotyczącej montażu fotowoltaiki?

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, fotowoltaika nie będzie już tak korzystna, a rocznie, zamiast 100 zł trzeba będzie zapłacić za prąd 1000-1500 zł, co jest bardzo dużą różnicą. Zmiany rozliczeń nie będą jednak dotyczyły klientów, którzy uruchomią przydomowe elektrownie w roku 2021. Oni będą nadal korzystać ze starego modelu rozliczeń i sporo zaoszczędzą.

Czy zmiany w rozliczeniach wpłyną na działanie rynku?

Już dziś obserwujemy, że osoby zainteresowane fotowoltaiką dzwonią do firm zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych i dopytują o szczegóły zmian od 2022 roku. Każdy chce zdążyć z montażem jeszcze w tym roku. Obserwujemy dosłowny boom i jest to całkowicie zrozumiałe. Trudno przewidzieć, jakie będą ostateczne zmiany w prawie, a że nie działa ono wstecz, obecne warunki cenowe są na tyle dobre, że jak najwięcej osób chce z nich skorzystać. Można śmiało założyć, że drugie półrocze 2021 roku będzie najkorzystniejszym czasem na montaż paneli, gdyż firmy zajmujące się fotowoltaiką przygotowują na ten czas wyjątkowo korzystne oferty.

Czy po zmianach fotowoltaika w ogóle przestanie się opłacać?

Oczywiście, że nie. Instalacja fotowoltaiczna nadal będzie opłacalna, ale już nie tak bardzo, jak teraz. Do końca 2021 roku ceny będą z pewnością najkorzystniejsze w całej historii polskiej fotowoltaiki, ale i od 2022 każdy właściciel paneli będzie mógł oszczędzać na energii.

Jak w praktyce będzie przebiegała sprzedaż energii?

Właściciel paneli fotowoltaicznych (prosument) będzie mógł sprzedawać wyprodukowany przez siebie prąd bez konieczności płacenia akcyzy i podatku dochodowego. Może natomiast płacić VAT, chociaż nie ma takiego obowiązku w przypadku obrotu nieprzekraczającego w poprzednim roku kwoty 200 tys., a więc nie będzie to dotyczyło gospodarstw domowych ze znacznie mniejszą skalą produkcji i sprzedaży.

Zapowiadane zmiany z pewnością uderzą po kieszeni osoby, które zdecydują się na fotowoltaikę dopiero od przyszłego roku. Branża może nieco wyhamować, ale nie oznacza to końca popularności fotowoltaiki – ta nadal będzie korzystna zarówno dla firm, jak i dla indywidualnych klientów. Każdy, kto planuje montaż instalacji, powinien się pospieszyć, by oddać system do użytku przed końcem 2021 roku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Voltmax – kompleksowym wykonawcą instalacji fotowoltaicznych.

Voltmax to lubelska firma zajmująca się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych. Oferta firmy obejmuje audyty lokalizacji, wyceny, pomoc w uzyskaniu dofinansowania i profesjonalny montaż fotowoltaiki. Voltmax specjalizuje się w montażu rozwiązań znanych producentów, w tym LG, Huawei, Sharp, Solar Edge i Fronius.

Sprawdź, ile będzie kosztowała Twoja instalacja fotowoltaiczna – skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora fotowoltaiki.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.