Zmiany w dowodach osobistych. Wymagane odciski palców i podpis posiadacza

E-dowód osobisty
E-dowód osobisty | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od przyszłego roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Cyfryzacji pracuje nad zmianami w dowodach osobistych. Zmiany w dowodach osobistych wejdą w życie od sierpnia 2021 roku i spowodowane są obowiązkiem dostosowania się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2019 roku.

Umieszczenie odcisków palców w dowodzie osobistym

Do najważniejszych zmian, jakie muszą dokonać państwa członkowskie UE, należy przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców. Konieczne stanie się więc odwzorowanie odcisków palców w urzędzie, co będzie wiązać się z końcem wniosków o nowy dowód osobisty przez Internet.

„Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana” – wyjaśniał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Podpis posiadacza na dowodzie osobistym

Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

Niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią – dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

Wymiana dowodu osobistego

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych do sierpnia 2021 r. Jak zapewnił podczas spotkania wiceminister Paweł Szefernaker, dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.