Zmiana czasu z zimowego na letni już w ten weekend. O ile przestawiamy zegarki?

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki na czas letni. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co czemu będziemy spali o godzinę krócej.

Większość obywateli Unii Europejskiej popiera zniesienie zmiany czas z zimowego na letni i odwrotnie. Według nowego projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w marcu 2019 roku. Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021.

Zmiana czasu na letni 2019 z zimowego – kiedy przestawiamy zegarki?

Polacy dwa razy do roku, zmuszeni są do zmiany czasu. Przejście z czasu astronomicznego, potocznie nazywanego zimowym, na czas letni, bywa kłopotliwe. Przesunięcie wskazówek zegarków z godz. 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę skraca czas na sen o godzinę.

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka). Jest to jednak zmiana, którą przechodziliśmy wielokrotnie, więc i tym razem zniesiemy dzielnie tę niedogodność.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Zmiana czasu na letni 2019

W nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. O godzinie 2:00 należy przestawić zegarek o godzinę do przodu – czyli na 3:00. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.