Zmiana czasu na zimowy 2019. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

zegarek czas zmiana
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki na czas zimowy 2019. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej.

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Większość obywateli Unii Europejskiej popiera zniesienie zmiany czas z zimowego na letni i odwrotnie.

Według projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w marcu 2019 roku. Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021.

Kiedy zmieniamy czas letni na zimowy?

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy? To pytanie zadają sobie Polacy, gdy tylko na dworze robi się zimniej. Jesienne dni przypominają o nadchodzących mrozach, ale i dłuższym śnie.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Zmiana czasu na zimowy 2019

W 2019 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Do czasu letniego wrócimy dopiero wiosną.

Zmiana czasu na zimowy oznacza godzinę snu więcej, ale do pracowników nocny dyżur o godzinę dłużej. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.