Zmiana czasu z letniego na zimowy już w ten weekend

zmiana czasu na zimowy 2017
Zmiana czasu | fot. pixabay

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej.

Zmiana czasu w Polsce obowiązuje od XX-lecia międzywojennego. Chociaż w Unii Europejskiej trwają prace nad całkowitą likwidacją czasu zimowego, to najwcześniej zmiany wejdą w życie w roku 2019. Obowiązywać nas zatem będzie zmiana czasu z letniego na zimowy 2018.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy? To pytanie zadają sobie Polacy, gdy tylko na dworze robi się zimniej. W tym roku będzie to jeszcze przed Halloween i Świętem Zmarłych. Jesienne dni przypominają o nadchodzących mrozach, ale i dłuższym śnie.

Zmiana czasu 2018 na zimowy. Kiedy?

W 2018 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu na zimowy oznacza godzinę snu więcej, ale do pracowników nocny dyżur o godzinę dłużej. Warto pamiętać, że takie urządzenia jak komputery i telefony automatycznie przestawią godzinę. W tradycyjnych zegarkach musimy pamiętać o tym sami.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Do czasu letniego wrócimy – być może po raz ostatni – 31 marca 2019 r.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.