Zima w Lublinie. Ile kosztuje odśnieżanie miasta? Sprawdziliśmy to!

odśnieżanie lublin
Odśnieżanie ulic Lublina | fot. Dominik Wąsik

Odśnieżanie ulic w Lublinie pochłonęło już kilka milionów złotych. Tylko od niedzieli rano do środy Ratusz na ten cel wydał prawie 650 tys. zł.

 

Odśnieżanie dróg w Lublinie za ostatnie trzy doby, czyli od niedzieli rano do środy rano ujęło z portfela miasta kwotę 647 tys. zł. W sumie usuwanie śniegu tej zimy pochłonęło już ok. 6,7 mln zł. W kwocie tej zawierają się sumy wydatków za miesiące listopad, grudzień, styczeń oraz szacunki za miesiąc luty.

 

– Odśnieżanie ulic prowadzone jest w ramach środków zarezerwowanych na oczyszczanie dróg publicznych. Środki przeznaczone na oczyszczanie dróg publicznych w 2017 r. to 10,8 mln zł – informuje Karol Kieliszek z biura prasowego UM Lublin.

 

Jak zarobić, a się nie narobić? A no da się! Firma, która świadczy usługi odśnieżania na zlecenie miasta podpisała umowę, w której od listopada jest w gotowości. Co to znaczy? Jeśli nie ma zimy, a sprzęt stoi u Wykonawcy to i tak zarobi za „gotowość” sprzętu do użycia. Ratusz płaci za to 341 tys. zł miesięcznie.

 

Jak się prezentuje cennik Wykonawcy? Ratusz nam go przedstawił. A prezentuje się on następująco: ok. 800 zł/h pracy dużego pługu wraz z materiałem, ok. 200 – 250 zł/h pracy małego pługu wraz z materiałem, 300 – 320 zł/h pracy brygad ręcznych wraz z materiałem.

 

W Lublinie stałym zimowym utrzymaniem objęto 421 km ulic. Dodatkowo 394 tys. mkw. chodników, placów, kładek dla pieszych.

 

Do dyspozycji Ratusz ma 38 dużych solarek opłużonych, 18 solarek małych, 12 ładowarek, 5 równiarek lub pługów wirnikowych.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zapewne zima mniej kosztuje niż bezsensowna inwestycja na Drodze Męczenników Majdanka & Garbarska.