Zielony Budżet Lublina. Urzędnicy szukają dzikiej przyrody, którą warto chronić i rozwijać. Zgłoś dziki zakątek z twojej okolicy

Panel dyskusyjny Zielony Budżet Lublina
Zielony Budżet Lublina | fot. Miasto Lublin

VII edycja Zielonego Budżetu koncentruje się na obszarach miejskich, które powstały naturalnie, oferując wyjątkowe wartości przyrodnicze, krajobrazowe i środowiskowe. W tym roku program uwzględnia także obszary, gdzie rosną dziko specyficzne rośliny i/lub stanowią siedlisko dla zwierząt, wymagających ochrony lub służących celom edukacyjnym i badawczym.

Zielony Budżet Lublina — to naprawdę działa!

W tym roku edycja Zielonego Budżetu pod hasłem #SkweryOdNowa objęła 11 projektów. 9 z nich już zrealizowano, dwa są w trakcie projektowania. To przestrzenie, które od lat funkcjonowały jako zieleń publiczna, ale po latach użytkowania wymagały remontu i odświeżenia. 

Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził Zielony Budżet. Nabór do pierwszej edycji ruszył jesienią 2016 r.

Twój głos ma znaczenie w kwestii ochrony przyrody Lublina

Zgłoś dziki zakątek, który według Ciebie ma potencjał i zasługuje na nowe życie. Zielony Budżet Lublina to szansa dla wielu ciekawych miejsc naszego miasta. Masz wiedzę o takich obszarach? Śmiało weź udział w głosowaniu.

Do projektu przyjmowane są charakterystyczne obszary spełniające szereg wymogów. Oto one: Główne założenie Zielonego Budżetu to wybór miejsc, w których możliwe jest utrzymanie zrównoważonego rozwoju i ograniczona adaptacja, aby zachować możliwie naturalne walory zgłoszonego miejsca.

Zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się takie działania jak: obkaszanie ścieżek, przedeptów; udostępnienie lub wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów, lub wykorzystanie tego typu elementów już istniejących w danej przestrzeni; pozostawianie  bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać; artystyczne instalacje lub rzeźby wpisujące się w krajobraz; domki dla zwierząt i owadów.

Projekty do realizacji w Lublinie
Zielony Budżet Lublina | fot. Miasto Lublin

Zależy nam, żeby chronić każdą taką przestrzeń i informować o tym, jakim gatunkom i procesom ma ona służyć. Niektóre miejsca chcemy tylko pokazać, oznaczyć w terenie oraz na mapie i udokumentować. W innych znaleźć kompromis pomiędzy ograniczeniami wynikającymi z ochrony przyrody, a udostępnieniem jej mieszkankom i mieszkańcom z dostosowaniem, w określonym stopniu, do funkcji rekreacji. Mamy na myśli działania z pełnym poszanowaniem przyrody – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni.

Mniej ingerencji człowieka w obszary Lublina. „Dzikość natury” wizytówką miasta

Dzięki Zielonemu Budżetowi Lublina powstaną miejsca, których naturalność jest cennym walorem miejskim. Miejsca ważne dla fauny i flory. Miejsca do spędzania czasu, rekreacji i edukacji, umożliwiające obserwację przyrody. Te miejsca będą dostępne do organizacji mikrowypraw i zajęć edukacyjnych dla szkół oraz przedszkoli, promując nowoczesne podejście do nauki ekologii wśród terenów zurbanizowanych przez człowieka.

Jak zgłosić „swój” dziki zakątek?

Składanie wniosków online za pośrednictwem platformy decyduje.lublin.eu rusza dzisiaj (18 grudnia) i potrwa do 14 stycznia 2024 r. W formularzu należy podać lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie), opis proponowanych działań oraz uzasadnienie miejsca. Autor lub autorzy wniosku mają także możliwość załączenia ewentualnych rysunków, pomysłów czy inspiracji.

Spotkanie z ekspertami
Zielony Budżet Lublina | fot. Miasto Lublin

Projekty podlegać będą ocenie formalnej

– komisja oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków. Weryfikowane będą takie dane jak: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, bądź zapisy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; przebieg infrastruktury podziemnej i naziemnej; planowane inwestycje bądź remonty; własności działek oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.

Kolejnym etapem jest ocena merytoryczna

Rozpocznie się od 27 lutego do 25 marca 2024 r. Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu.

Najciekawsze projekty z potencjałem – szczegółowe wytyczne

  • możliwości realizacji wniosku – tereny miejskie będące własnością Gminy Lublin, nieobjęte innym opracowaniem zagospodarowania czy rewitalizacji;
  • naturalny charakter zgłoszonych terenów – naturalne, spontaniczne, powstałe bez ingerencji człowieka, dzikie miejskie zakątki;
  • tereny, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujące na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym, badawczym;
  • tereny o różnej specyfice i wielkości, na których o swoim istnieniu decyduje flora i fauna, miejsca z przyrodą ożywioną i nieożywioną;
  • tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych, środowiskowych, estetycznych.

Listę projektów wybranych do realizacji poznamy na przełomie marca i kwietnia 2024 r.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. To jest tak absurdalne że aż elokwencja ustępuje miejsca złości.
    Lublin, Górki Czechowskie 105ha zamiast bronić , chronić taki teren to Miasto Lublin na czele z panem Żukiem i jego zastępcą ze zdjęć, popierają zabudowę i niszczenie terenu aby następnie szukać zieleni. Zieleń w miejscu Lubelskiej stadniny koni pod stadion dla miliardera.
    Mam nadzieję, że ta ekipa odpowie za marnotrastwo każdej strefy Esoch (Ekologiczny System Obszarów Chronionych) i każdego skrawka zieleni w Lublinie. Ta buta i bezczelność jest podoba do tej z Pisu, szczyt bezczelności.