Zielone tablice rejestracyjne. Od kiedy i kogo będą obowiązywać?

samochod elektryczny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić nowe tablice rejestracyjne, które będą wydawane właścicielom pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację rozporządzeń dotyczących rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Projekt zakłada zaprojektowanie specjalnych tablic dla pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem.

Jak czytamy w uzasadnieniu, konieczność przygotowania rozporządzenia jest związana głównie z wykonaniem przepisu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zgodnie z którym pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

Zielone tablice rejestracyjne

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Infrastruktury wydziały komunikacji będą wydawać tablice o zielonym tle z wytłoczonymi czarnym numerem rejestracyjnym składającym się jak dotychczas z wyróżnika województwa, powiatu i pojazdu (cyfry i litery). Dodatkowo na przednich szybkach takich pojazdów mają się pojawić nalepki informujące o paliwie zasilający dany pojazd.

I tak na nalepce dla pojazdu elektrycznego pojawi się skrót „EE”, dla pojazdu napędzanego wodorem skrót „H” i dla pojazdu napędzanego gazem ziemnym skrót „CNG” (sprężony) lub „LNG” (skroplony).

Dzięki temu samochody elektryczne i napędzane wodorem będą rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Właściciele tak oznaczonych aut będą mogli korzystać z bezpłatnego parkowania w centrach miast, jeżdżenia po buspasach czy wjazdu do stref zeroemisyjnych.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. „Zielone tablice rejestracyjne” nie będą dotyczyły aut typowo hybrydowych i modeli plug-in, które mają możliwość ładowania z gniazdka.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.