Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Funkcja męża zaufania powiązana jest bezpośrednio z wyborami samorządowymi 2024. Mężowie zaufania posiadają rozległe uprawnienia i kompetencje do pełnienia tej funkcji. Osoba będąca mężem zaufania może liczyć na intratne wynagrodzenie w dniu wyborów.
Kim jest mąż zaufania?
Za tym tajemniczym tytułem kryje się odpowiedzialność. Jak sama nazwa wskazuje, „mąż zaufania” to osoba o nienagannej opinii społecznej, mogąca pełnić bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję koordynowania poprawności przebiegu głosowania wyborczego. To on nadzoruje przebieg wyborów samorządowych.

Wynagrodzenie Męża Zaufania
Wynagrodzenie męża zaufania regulują odpowiednie przepisy. Zgodnie z kodeksem wyborczym, mężowie zaufania mają prawo do diety w wysokości 40% diety przyznawanej członkom obwodowych komisji wyborczych. W roku 2024 oznacza to, że mąż zaufania otrzyma 280 zł.
Uwarunkowania dodatkowe przy uzyskaniu wynagrodzenia:
Od męża zaufania oczekuje się, że będzie „obserwował głosowanie przez co najmniej 5 godzin , oraz obserwowały cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania”.

Zgłoś męża zaufania — ruszyła rejestracja
Usługa rejestracji mężów zaufania w Bazie Mężów Zaufania na wybory samorządowe 7 kwietnia 2024 r. jest już dostępna pod adresem https://bazamezowzaufania.gov.pl
Rejestrować mężów zaufania mogą wyłącznie Pełnomocnicy Wyborczy komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Mężowie Zaufania nie mogą rejestrować się samodzielnie.
Usługa umożliwia zgłoszenie mężów zaufania do Bazy Mężów Zaufania w trybie art. 103a. § 2a oraz § 2b2 Kodeksu Wyborczego. Rejestracja w tym trybie nie jest obowiązkowa, skorzystanie z niej nadaje uprawnienia mężom zaufania do przesyłania materiałów rejestrujących przebieg wyborów (filmy, zdjęcia, nagrania audio) do usługi Ministra Cyfryzacji realizowanej przez aplikację mobilną Mąż Zaufania w trybie przewidzianym art. 42 § 6a Kodeksu Wyborczego.
Dodaj opinię