Zalegające wraki na ulicach Lublina. Jak się ich pozbyć?

36224906 10212166226406119 8109939754352508928 n
Porzucone samochody na ulicach i parkingach w Lublinie | fot. czytelnik Robert

Samochodów przybywa z roku na rok, a znalezienie w mieście miejsca parkingowego jest coraz trudniejsze. Wszystko przez porzucone wraki samochodów.

– Przy ulicy Szkolnej (zdjęcie powyżej – przyp. red.) od ponad pół roku stoi straszydło. Oczywiście Straż Miejska nie interesuje się czymś takim. Lepiej schwytać staruszkę, która prowadzi pieska bez smyczy lub sprzedaje jajka przy murku – napisał do naszej redakcji czytelnik Robert.

Co na to Straż Miejska?

– W przypadku stwierdzenia na drodze publicznej pojazdu nieużywanego (wrak), funkcjonariusze Straży Miejskiej ustalają właściciela pojazdu i nakazują jego usunięcie. W przypadku braku możliwości ustalenia właściciela pojazdu wnioskujemy do Zarządu Dróg i Mostów o wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Przypominamy, że zgodnie z zasadami właściciel wysłużonego samochodu powinien swój pojazd wyrejestrować i poddać recyklingowi.

Usuwaniem porzuconych aut z terenu miasta Lublin zajmuje się straż miejska. Dotyczy to jednak tylko pojazdów zostawionych przy drogach publicznych i w strefach zamieszkania. W przypadku dróg zarządzanych przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, funkcjonariusze – poza tłumaczeniem i prośbami – niewiele mogą zrobić.

Właściciel pojazdu dostaje zazwyczaj do 14 dni na zajęcie się problemem. Jeśli w tym czasie nie wywiąże się z obowiązku, strażnicy mogą zlecić odwiezienie wraku na parking depozytowy, który znajduje się przy ul. Franciszka Stefczyka 40. Odholowaniem auta jak i jego przechowaniem na zlecenie miasta zajmuje się MPK Lublin.

– W roku 2018 spowodowaliśmy usunięcie 96 wraków pojazdów, których stan wskazywał na to, iż są nieużywane, z czego 17 zostało odholowanych w związku z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a 79 zostało usuniętych przez ich właścicieli po interwencji Dzielnicowych Straży Miejskiej – dodaje Robert Gogola.

Na parkingu depozytowym wrak stoi przez 6 miesięcy. Potem, na mocy Prawa o ruchu drogowym, staje się własnością gminy. I wtedy na nią spada też obowiązek zutylizowania pojazdu.

Jeśli widzisz porzucony pojazd na drodze publicznej możesz ten fakt zgłosić do Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Parking pod blokiem ul. Sikorskiego 1 stoi tam stary srebrny opel w kombi, czwarty rok go widzę. Przez ten czas nie wyjechał z parkingu ani razu

  2. Na parkingu miedzy Paganiniego 12 a Radzyńska 20 stoi żółty VW transporter z paką i poparańczowymi kogutami chyba drogowcy o nim zapimnieli z uwagi ze stoi bardzo dlugo i widac ze to wrak.

  3. Przed blokiem Onyksowa 11 stoi od lat niebieskie volvo na zagranicznych blachach.