Zakończyła się budowa nowej linii wysokiego napięcia. Zabezpieczy dostawy energii i zwiększy zdolności przyłączeniowe OZE

Nowa linia energetyczna PGE Annopol - Budzyń
Nowa linia energetyczna PGE Annopol - Budzyń | fot. Grupa PGE

Grupa PGE poinformowała o zakończeniu prac związanych z budową nowej linii energetycznej w woj. lubelskim. Inwestycja za blisko 50 mln złotych zabezpieczy dostawy energii dla mieszkańców i zwiększy zdolności przyłączeniowe OZE.

Nowa inwestycja PGE Dystrybucja w woj. lubelskim

Budowa nowej linii wysokiego napięcia relacji Annopol (woj. lubelskie) – Budzyń (woj. podkarpackie) rozpoczęła się w grudniu 2022 r. Grupa PGE poinformowała o zakończeniu prac. Wartość zrealizowanej inwestycji w gminach Kraśnik, Dzierzkowice, Annopol i Gościeradów wyniosła blisko 50 mln złotych.

Nowa linia 110 kV o łącznej długości prawej 30 km składa się z ok. 5 km odcinka napowietrznej linii dwutorowej, ok. 25 km napowietrznej linii jednotorowej i ok. 0,2 km jednotorowej linii kablowej. Inwestycja została wybudowana z wykorzystaniem 100 słupów (93 kratowych i 7 pełnościennych) oraz przewodów roboczych o przekroju AFL6 240 mm2 o obciążalności nie mniejszej niż 645 A.

„Inwestycja PGE Dystrybucja umożliwi dalszy rozwoju energetyki odnawialnej w regionie. Budowa nowej linii 110 kV zwiększa zdolności przyłączeniowe dla instalacji OZE na poziomie 30 MW. Linia 110 kV Annopol – Budzyń podnosi również poziom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców” – poinformowała Grupa PGE w komunikacie.

Spółka przekazała, że wraz z wybudowaną linii 110 kV zaprojektowano i uruchomiono na niej najnowsze rozwiązania wspierające prawidłową pracę. Jak czytamy, wykorzystano tu system dynamicznej obciążalności linii napowietrznej 110 kV (DOL) oraz system monitorowania online poziomu wyładowań niezupełnych (WNZ).

PGE Dystrybucja działa na terenie oddziałów: Warszawa, Lublin, Zamość, Rzeszów, Białystok, Łódź, Skarżysko-Kamienna. Spółka zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej za pomocą sieci i urządzeń elektroenergetycznych wysokich, średnich i niskich napięć do odbiorców końcowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.