Zakaz wjazdu taksówek na Stare Miasto. Pasażerowie będą musieli chodzić na piechotę

stare miasto lublin zakaz samochody
Zakaz wjazdu taksówek na Stare Miasto | fot. Dominik Wąsik

Urząd Miasta zabronił taksówkarzom wjazdu na Stare Miasto w Lublinie. Nowe zasady wprowadzają ograniczenia możliwości wjazdu taksówek.

Urząd Miasta Lublin wprowadził nowy regulamin wjazdu na Stare Miasto. Zdaniem urzędników, celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu poruszania się pieszych, dbanie o historyczny charakter Starego Miasta oraz uregulowanie kwestii wydawania identyfikatorów zezwalających na wjazd.

Stare Miasto jest najczęściej odwiedzaną częścią miasta przez turystów i mieszkańców. Jest na tyle kompaktowe, że daje możliwość przemieszczania się pieszo z jednej części do drugiej” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin.

Nowe zasady wprowadzają ograniczenia możliwości wjazdu taksówek, zmniejszają liczbę wydawanych identyfikatorów dla mieszkańców, instytucji, firm czy organizatorów wydarzeń.

Wąskie uliczki szczególnie w weekendy, w okresie letnim, podczas wydarzeń i festiwali są pełne pieszych, dla których samochody stwarzają zagrożenie. Stworzenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa dla mieszkańców i turystów na Starym Mieście jest więc sprawą priorytetową” – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Na czas określony o identyfikator mogą ubiegać się:
• mieszkańcy Starego Miasta (do 2 identyfikatorów na lokal);
• podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub inną na terenie Starego Miasta (1 identyfikator na podmiot, obowiązujący w godzinach prowadzenia działalności);
• organizatorzy imprez, wydarzeń kulturalnych, społecznych, inwestorzy i podmioty prowadzące roboty budowlane lub remontowe;
• nowożeńcy (do 2 identyfikatorów).

Taksówkarze wyrzuceni ze Starego Miasta

Zakaz dla taksówkarzy, który dla wielu pasażerów jest zaskoczeniem, obowiązuje od początku lutego. Do niedawna taksówki mogły wjeżdżać na Stare Miasto w okresie zimowym przez 24/7, a w okresie letnim tylko w nocy. Obecnie taksówki mają całkowity zakaz wjazdu.

Z dnia na dzień zmieniły się tabliczki przy wjeździe na Stare Miasto. Trochę to zdziwiło naszych pasażerów, bo teraz muszą wychodzić na ulicę Lubartowska, Królewską lub na plac Zamkowy. Najgorzej jest z cudzoziemcami i turystami z innych miast. Często mają zakwaterowanie na Starym Mieście i muszą iść z bagażami” – komentuje Pan Piotr, kierowca jednej z korporacji taksówkarskich z Lublina.

Od tego roku ważność straciły też wszystkie „zezwolenia w formie na okaziciela” wydane do tej pory poszczególnym instytucjom, jednostkom kultury czy hotelom. Ograniczono wjazd pojazdom taxi oraz innym podmiotom, urzędom i osobom wykorzystującym pojazdy prywatne do wjazdu.

Podmioty upoważnione do wjazdu na obszar Starego Miasta w Lublinie niewymagające uzyskania identyfikatora to pojazdy m.in. policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, straży miejskiej, służb komunalnych, zaopatrzenia w godzinach 6:00-10:00, czy oznaczone kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych.

Kierowcy łamiący zakaz muszą się liczyć z mandatem ze strony policji w wysokości 300 zł i 5 pkt karnych oraz z możliwością odholowania pojazdu na koszt właściciela.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.