Od 9 lipca zachodnia obwodnica płatna dla ciężarówek

Zachodnia obwodnica płatna dla ciężarówek od 9 lipca

Od 9 lipca rozszerzony zostanie systemem elektronicznych opłat viaToll. Do sieci płatnych dróg przyłączonych zostanie około 360 km dróg krajowych.

 

Przypomnijmy, że zachodnia obwodnica Lublina została udostępniona kierowcom 9 grudnia 2016 roku i do dnia dzisiejszego jest bezpłatna dla każdego. Lecz ma to się zmienić od 9 lipca.

 

Mowa tu o odcinku drogi ekspresowej S19 od węzła Lublin Sławinek do węzła Lublin Węglin. Od niedzieli liczący blisko 9 km odcinek będzie płatny. – Od 9 lipca o północy włączamy czerwony guzik i uruchamiamy system pobierania opłat – zapowiada Dorota Prochowicz, rzeczniczka prasowa viaTOLL.

 

Za korzystanie z drogi płacić będą właściciele pojazdów powyżej 3,5 tony, m.in. ciężarówek i autobusów. Stawka wynosi od 0,20 do 0,53 zł za kilometr. O wysokości decyduje rodzaj pojazdu i klasa emisji spalin.

 

Elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL został uruchomiony 6 lat temu, w lipcu 2011 r. Obecnie obejmuje blisko 3 300 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

 

Szacuje się, że po lipcowym rozszerzeniu roczne wpływy z systemu mogą wzrosnąć nawet o 150 mln zł, co oznacza, że osiągną nawet 1,85 mld zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.