Zaawansowane prace przy modernizacji linii Lublin – Warszawa

DSC0564
Prace przy przebudowie peronów na stacji Lublin | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Prace przy modernizacji linii kolejowej Lublin – Warszawa nabierają tempa. Trwa przebudowa peronów na stacji Lublin. Przygotowany jest też teren pod budowę przystanku Lublin Zachód.

Zacznijmy od przebudowywanych peronów na stacji Lublin. Tutaj rozebrano już dwa perony – trzeci i drugi. Wykonywane są prace ziemne przy demontażu przejścia dla pieszych pod torami. Po zakończeniu obecnego etapu, rozpoczną się prace na peronie pierwszym i części peronu drugiego. Te zaplanowano od września.

– Tunel zostanie gruntownie odnowiony. PLK zainstalują tam szerokie wyjścia na perony i windy, które ułatwią dostęp do peronów, a także monitoring, który zwiększy poziom bezpieczeństwa – informuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP PLK.

Docelowo wszystkie trzy perony zostaną wydłużone i podwyższone. Każdy będzie posiadał nową wiatę, ławki, elektroniczne tablice informacyjne oraz oświetlenie. Po przebudowie na każdy peron pasażerowie dostaną się za pomocą ruchomych schodów lub windy – obecnie są to schody.

Utrzymanie sprawnej obsługi podróżnych podczas przebudowy stacji Lublin, zapewnia peron tymczasowy nr 4, zlokalizowany na wiadukcie kolejowym nad ul. Kunickiego. Zatrzymują się przy nim pociągi regionalne jadące do Chełma i Świdnika.

Nowy przystanek Lublin Zachód

W ramach modernizacji linii nr 7 powstaje nowy przystanek Lublin Zachód zlokalizowany w rejonie ul. Granitowej, w pobliżu pętli autobusowej komunikacji miejskiej.

– Wykonawca przygotował teren, na którym wybuduje peron, drogi dojazdowe oraz niezbędną infrastrukturę m.in. postój dla rowerów. Na placu budowy usunięte zostały drzewa i krzewy. Prowadzone są roboty ziemne i dostawa materiałów. Zasadnicze prace ruszą w maju – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Peron będzie miał konstrukcję wyspową. Dojście do niego zapewni przejście podziemne dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Przystanek będzie wyposażony w nowe ławki, wiatę peronową, antypoślizgową nawierzchnię oraz tablice informacyjne.

W ramach zadania PLK wybudują ponad 700 metrów chodników, zapewniających wygodny dostęp do przystanku. Zaplanowano także dojazd poprowadzony do ul. Węglinek.

Nowy przystanek zapewni lepszą komunikację i dogodne przesiadki szczególnie mieszkańcom dzielnic Węglin, Czuby i Rury. Zostanie oddany do użytku w grudniu.

Nowe mosty i wiadukty

W Lublinie kontynuowana jest przebudowa dwóch mostów i dwóch wiaduktów. Najbardziej zaawansowane prace są nad ul. Diamentową. Stary wiadukt został już w połowie wyburzony. Ruszyła budowa nowych fundamentów. Obiekt zostanie całkowicie rozebrany i zbudowany od podstaw.

W połowie marca ruszyły roboty na moście kolejowym nad rzeką Bystrzycą. – Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, który umożliwia szybki i sprawny demontaż elementów obiektu. W ramach prac zostanie odtworzona i wzmocniona konstrukcja, po której będzie przebiegała zmodernizowana linia kolejowa – informuje Karol Jakubowski.

Równolegle prowadzone są prace po wschodniej stronie stacji Lublin. Wykonawca odnawia most nad rzeką Czerniejówką. Aktualnie trwają prace rozbiórkowe i przygotowanie do budowy nowych podpór. Na czas robót zamknięte zostało przejście dla pieszych i droga rowerowa wzdłuż rzeki.

Rozpoczęły się również prace na wiadukcie kolejowym nad ul. Droga Męczenników Majdanka. Wzmocnione zostaną filary oraz przyczółki. Wszystkie roboty budowlane na obiektach wykonane zostaną z zachowaniem ciągłości ruchu na linii kolejowej w kierunku Lubartowa i Chełma.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.