Za błąd medyczny lub doznaną krzywdę z pobytu w szpitalu należy się tobie, lub bliskim odszkodowanie

szpital operacja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia łatwe i szybkie otrzymanie pieniężnej rekompensaty dla osób, które doznały szkód zdrowotnych podczas leczenia szpitalnego, włączając w to urazy ciała, pogorszenie stanu zdrowia lub infekcje szpitalne. W sytuacji zgonu pacjenta, członkowie jego rodziny mogą także ubiegać się o świadczenie pieniężne.

Jak starać się o odszkodowanie z funduszu kompensacyjnego

Otrzymanie świadczenia, rekompensaty — nie wymaga od pokrzywdzonego udowadniania winy placówki. Chodzi tylko i wyłącznie o sam fakt, tego, czy takie zdarzenie miało miejsce, oraz co mogła zrobić placówka, personel medyczny, aby go uniknąć. To szpital lub placówka medyczna dopuściła się zaniechań, których można było uniknąć, nie pacjent.

‒ Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to bardzo oczekiwany przez pacjentów krok, który znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Operacja odtworzenia skóry głowy przeprowadzona przez lekarzy SPSK 1
Operacja odtworzenia skóry głowy przeprowadzona przez lekarzy SPSK 1 | fot. Iwona Burdzanowska

Jaki okres od zdarzenia wstecz obejmuje fundusz kompensacyjny?

Fundusz Kompensacyjny uwzględnia zdarzenia po wejściu w życie ustawy oraz wcześniejsze, pod warunkiem że pacjent dowiedział się o szkodzie po 6 września 2023 roku. Wniosek można złożyć w ciągu 1 roku od uzyskania informacji o szkodzie, jednak nie później niż 3 lata od daty zdarzenia. Sam proces składania wniosku jest prosty, a Rzecznik przygotował wzór dokumentów do wykorzystania.

Kto może skorzystać z funduszu kompensacyjnego w Polsce?

Starać się o świadczenie może każdy, kto kwalifikuje się do jego uzyskania. Żeby to stwierdzić na wczesnym etapie Rzecznik Praw Pacjenta, przygotował specjalną ankietę weryfikacyjną.

Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie Rzecznika wzór wniosku oraz wiele przydatnych informacji, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

‒ Jestem przekonany, że działalność Funduszu wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Personel medyczny będzie miał mniejszą obawę przed ujawnianiem zdarzeń niepożądanych, co z kolei umożliwi szybszą pomoc pacjentom i wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych. Rzecznik będzie informował szpitale o każdym stwierdzonym zdarzeniu medycznym. Obowiązkiem placówki będzie dokładna analiza przyczyn takiego zdarzenia niepożądanego oraz wdrożenie działań mających zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości. Środki zaoszczędzone na kosztach prawnych i odszkodowaniach szpitale będą mogły wykorzystać na poprawę leczenia pacjentów – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku
Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku | fot. Adobe Stock

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych ile pieniędzy można otrzymać

Maksymalna suma odszkodowania dla pacjenta wynosi 200 000 złotych, natomiast w przypadku zgonu pacjenta, świadczenie może wynieść do 100 000 złotych dla każdej osoby uprawnionej. Wnioski o przyznanie rekompensaty mogą być złożone przez dzieci pacjenta, rodziców oraz małżonka lub partnera życiowego w przypadku zgonu pacjenta

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.