Ważny temat? Prześlij newsa!

Za błąd medyczny lub doznaną krzywdę z pobytu w szpitalu należy się tobie, lub bliskim odszkodowanie

Spotted Lublin

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia łatwe i szybkie otrzymanie pieniężnej rekompensaty dla osób, które doznały szkód zdrowotnych podczas leczenia szpitalnego, włączając w to urazy ciała, pogorszenie stanu zdrowia lub infekcje szpitalne. W sytuacji zgonu pacjenta, członkowie jego rodziny mogą także ubiegać się o świadczenie pieniężne. Jak starać się o odszkodowanie z funduszu kompensacyjnego Otrzymanie świadczenia, […]

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia łatwe i szybkie otrzymanie pieniężnej rekompensaty dla osób, które doznały szkód zdrowotnych podczas leczenia szpitalnego, włączając w to urazy ciała, pogorszenie stanu zdrowia lub infekcje szpitalne. W sytuacji zgonu pacjenta, członkowie jego rodziny mogą także ubiegać się o świadczenie pieniężne.

Jak starać się o odszkodowanie z funduszu kompensacyjnego

Otrzymanie świadczenia, rekompensaty — nie wymaga od pokrzywdzonego udowadniania winy placówki. Chodzi tylko i wyłącznie o sam fakt, tego, czy takie zdarzenie miało miejsce, oraz co mogła zrobić placówka, personel medyczny, aby go uniknąć. To szpital lub placówka medyczna dopuściła się zaniechań, których można było uniknąć, nie pacjent.

‒ Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to bardzo oczekiwany przez pacjentów krok, który znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Operacja odtworzenia skóry głowy przeprowadzona przez lekarzy SPSK 1
Operacja odtworzenia skóry głowy przeprowadzona przez lekarzy SPSK 1 | fot. Iwona Burdzanowska

Jaki okres od zdarzenia wstecz obejmuje fundusz kompensacyjny?

Fundusz Kompensacyjny uwzględnia zdarzenia po wejściu w życie ustawy oraz wcześniejsze, pod warunkiem że pacjent dowiedział się o szkodzie po 6 września 2023 roku. Wniosek można złożyć w ciągu 1 roku od uzyskania informacji o szkodzie, jednak nie później niż 3 lata od daty zdarzenia. Sam proces składania wniosku jest prosty, a Rzecznik przygotował wzór dokumentów do wykorzystania.

Kto może skorzystać z funduszu kompensacyjnego w Polsce?

Starać się o świadczenie może każdy, kto kwalifikuje się do jego uzyskania. Żeby to stwierdzić na wczesnym etapie Rzecznik Praw Pacjenta, przygotował specjalną ankietę weryfikacyjną.

Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie Rzecznika wzór wniosku oraz wiele przydatnych informacji, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

‒ Jestem przekonany, że działalność Funduszu wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Personel medyczny będzie miał mniejszą obawę przed ujawnianiem zdarzeń niepożądanych, co z kolei umożliwi szybszą pomoc pacjentom i wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych. Rzecznik będzie informował szpitale o każdym stwierdzonym zdarzeniu medycznym. Obowiązkiem placówki będzie dokładna analiza przyczyn takiego zdarzenia niepożądanego oraz wdrożenie działań mających zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości. Środki zaoszczędzone na kosztach prawnych i odszkodowaniach szpitale będą mogły wykorzystać na poprawę leczenia pacjentów – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku
Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku | fot. Adobe Stock

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych ile pieniędzy można otrzymać

Maksymalna suma odszkodowania dla pacjenta wynosi 200 000 złotych, natomiast w przypadku zgonu pacjenta, świadczenie może wynieść do 100 000 złotych dla każdej osoby uprawnionej. Wnioski o przyznanie rekompensaty mogą być złożone przez dzieci pacjenta, rodziców oraz małżonka lub partnera życiowego w przypadku zgonu pacjenta

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check