YouTube przeciwko ACTA 2 i artykułowi 13 – #SaveYourInternet

youtube
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

„Wyobraź sobie, że nie możesz oglądać filmów, które kochasz”. W ten YouTube chce przedstawić swoim użytkownikom skutki, które niesie ze sobą wdrożenie w obecnej wersji artykułu 13 – ACTA 2.

„Dowiedz się więcej o Artykule 13. Wprowadzenie artykułu 13 może wywołać niezamierzone konsekwencje. Istnieją lepsze rozwiązania.” Taki komunikat pojawił się w okienku pop-up, które pojawia się po otwarciu YouTube.

Wielu nie zauważyło tego komunikatu zamykając go pośpiesznie, myląc z okienkiem polityki prywatności, by kontynuować nawigację. Jest to jednak zasadnicza bitwa, która może zmienić oblicze Internetu, jakie znamy dziś.

Co to jest artykuł 13 i co się zmieni, jeśli zostanie zatwierdzony?

Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i interesów właścicieli praw autorskich w sieci.

„Popieramy założenia artykułu 13, ale jego obecna wersja napisana przez Parlament Europejski może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje, które mogą zupełnie zmienić oblicze internetu.” – czytamy na stronie YouTube #SaveYourInternet.

Zaproponowana wersja artykułu 13 zlikwiduje obecny system usuwania treści na żądanie, który w tej chwili chroni posiadaczy praw i platformy. W rezultacie takie serwisy jak YouTube, Facebook, Instagram czy Snapchat będą ponosić odpowiedzialność za treści przesłane przez użytkowników, twórców i wykonawców, które naruszają prawa autorskie.

Oznacza to, że te platformy, w tym YouTube, będą musiały blokować większość przesyłanych treści z Europy oraz wyświetlanie materiałów pozaeuropejskich w Europie ze względu na niejasności i złożoność własności praw autorskich.

Jakie filmy są zagrożone?

Przykładami materiałów chronionych prawem autorskim, na które może wpływać art. 13, są te, które zawierają obrazy, dzieła sztuki, oprogramowanie, wyciągi z książek, muzykę, parodie i inne. Innymi słowy, treść z częściową lub nieznaną własnością praw autorskich stanie się podobna do treści nielicencjonowanych w YouTube i dlatego powinna zostać zablokowana.

YouTube deklaruje gotowość do współpracy z ustawodawcami w celu znalezienia rozwiązania chroniącego właścicieli praw autorskich, jednocześnie pozwalając na rozwój twórców treści.

„Chcemy poprosić prawodawców, by znaleźli bardziej zrównoważone rozwiązanie, które umożliwi nam ochronę przed naruszaniem praw autorskich, a twórcom, wykonawcom i użytkownikom z Europy – wyrażanie siebie w sieci. Aby to było możliwe, potrzebujemy systemu, w którym będą uczestniczyć platformy i właściciele praw.”

Przedstawiciele europejscy nadal pracują nad ostateczną wersją Artykułu 13. Z tego powodu YouTube prosi swoich użytkowników o wygłoszenie swojego głosu wraz z filmem na temat Artykułu 13, z tweetami na temat Artykułu 13 i hashtagu #SaveYourInternet, uczestnictwem do ruchu na youtube.com/saveyourinternet.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.