Wzrosła liczba osób, które oddają krew. Krwiodawcy podsumowali miniony rok

zbiórka krwi krew
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie podsumowało miniony rok. W porównaniu do roku 2017, aż o prawie 5 tysięcy wzrosła liczba zabiegów poboru krwi.

„Był to dla nas bardzo dobry rok. Oprócz licznych działań organizacyjno – technicznych, które usprawniły funkcjonowanie naszego ośrodka, skupiliśmy się przede wszystkim na bezpośrednim dotarciu do mieszkańców naszego województwa i szerzenia idei dzielenia się krwią. Widzimy, że nasze działanie przynoszą konkretne rezultaty, czego namacalnym dowodem są liczby” – mówi Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

W porównaniu do roku 2017 liczba pobrań krwi od Honorowych Dawców Krwi wzrosła o 4 719. Z kolei liczba Honorowych Dawców Krwi, którzy z sukcesem oddali krew zwiększyła się aż o 2 682 osoby. Znacząco poprawiła się także sytuacja w przypadku akcji w terenie. Liczba pobranych donacji na akcjach terenowych wzrosła aż o 29%.

RCKiK w minionym roku przeprowadziło dużo akcji promocyjnych, które miały na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i przekonanie mieszkańców województw lubelskiego, że oddawanie krwi jest bardzo potrzebne. Oprócz tego, że kontynuowano dotychczasową współpracę z zakładami pracy i realizację ogólnopolskich akcji krwiodawstwa, pracownicy RCKiK byli obecni podczas wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych w regionie. Były to m.in.: Dychy do Maratonu, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym.

Ważnym elementem kampanii promocyjnej było także rozwijanie współpracy z klubami sportowymi m.in. MKS Perła Lublin oraz Stowarzyszeniem Kibiców Żużla Speedway Euphoria (w tym organizacja dużej akcji poboru krwi „Oddajemy krew bez hamulców” przy stadionie Arena Lublin – 200 osób zarejestrowanych, 164 osoby oddały krew – warto przy tym zaznaczyć że oddaniem 75 litrów krwi kibice lubelskich żużlowców pobili rekord inicjatorów akcji – fanów Stali Rzeszów).

„Chcemy być wszędzie tam, gdzie są nasi dawcy. Między innymi właśnie dlatego podjęliśmy też współpracę np. z galeriami handlowymi, lokalnymi producentami lodów czy drużynami sportowymi. Zdajemy sobie jednak sprawę, że na mapie krwiodawstwa naszego województwa nadal są miejsca, w których nigdy nie organizowano akcji poboru krwi. Chcemy to zmienić, i właśnie to nasz cel na 2019 rok. Myślę, że doskonale pomoże nam w tym zakup drugiego krwiobusa, który sfinalizujemy w tym roku – dodaje Puacz.

Rok 2018 to także niezbędne zmiany, które usprawniły funkcjonowanie ośrodka. W ramach inwestycji, które zostały przeprowadzone w lubelskim RCKiK, można wymienić m.in. zakup nowego sprzętu informatycznego dla ekip wyjazdowych, wprowadzenie monitoringu budynków oraz centrali telefonicznej.

W związku ze zwiększającą się liczbą dawców i potrzebą zapewnienia im odpowiedniego komfortu, ale także wymogom jakościowym, dotyczącym prowadzenia jednostek tego typu, budynek RCKiK staje się niewystarczający do zapewnienia usług na odpowiednim poziomie. Dlatego w roku 2019 planowanie jest rozpoczęcie prac nad budową nowoczesnego budynku, gdzie będzie mogło funkcjonować Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.