Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Na ukończeniu są już prace związane z budową ogrodu deszczowego, który powstaje w pasie drogowym ul. Obrońców Pokoju w Lublinie. Ogród odbierze nadmiar wody z ulicy, która stała tu po opadach.
Przy ul. Obrońców Pokoju powstaje ogród deszczowy
Nowe podejście do zarządzania wodami opadowymi w Lublinie zakłada, że jak największa ilość wody powinna być retencjonowana w krajobrazie, a dopiero jej nadmiar – kierowany do sieci kanalizacji deszczowej. W związku z tym w Lublinie niebawem otwarty zostanie kolejny ogród deszczowy.
Ogród deszczowy przy ul. Obrońców Pokoju to seria pięciu rabat różnej wielkości powstałych w pasie przyulicznych trawników. Powierzchnia łączna wszystkich rabat wynosi 55,2 m kw., zaś zlewni 620 m kw. W pasie zieleni, w którym dotychczas po opadach zbierała się woda, został wybrany grunt oraz uformowane niecki, które wypełniono specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi.
Prace ziemne wykonano wcześniej, natomiast młodzież V LO pod kierunkiem architektów krajobrazu obecnie sadzi rośliny. Wybrana do nasadzeń roślinność to głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych.
Będzie to w sumie ponad 170 roślin takich jak: funkia Patriot, turzyca Morrowa, narecznica samcza, bukwica zwyczajna, kosaciec syberyjski.

Czym jest ogród deszczowy?
Ogród deszczowy to forma małej retencji, której celem jest zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. To niecka wypełniona specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi, w których gromadzi się woda opadowa, pochodząca z dachów czy innych powierzchni nieprzepuszczalnych (chodników, ulic, parkingów). Jest ona pobierana przez rośliny i następnie stopniowo oddawana do atmosfery.
W ogrodach deszczowych stosuje się gatunki roślin, które dobrze sobie radzą w wilgotnej glebie, zatrzymują wodę w gruncie i gromadzą ją podczas intensywnych opadów. Rośliny te także dobrze znoszą okresy suszy. Ogrody tego typu pozwalają na zatrzymanie deszczówki i ograniczają jej spływ do kanalizacji deszczowej. Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie suszy i adaptację miasta do skutków zmian klimatu.
Ogrody deszczowe to także możliwość na zwiększanie terenów zieleni w mieście.
Dodaj opinię