Wysokie kary za zbyt wczesne strzelanie z fajerwerków

fajerwerki petardy zakaz nowy rok sylwester
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Kiedy można strzelać z fajerwerków? Odpowiedzi na to pytanie szukają osoby, które nie mogą doczekać się sylwestra. Uwaga! Za zbyt wczesne strzelanie z fajerwerków grożą wysokie kary.

Fajerwerki, choć służą do celów rozrywkowych i są przeznaczone dla konsumentów, mogą być bardzo niebezpieczne. Zawierają bowiem materiały wybuchowe. Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in.: oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk, urazami oczu, łącznie z utratą wzroku, głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami czy uszkodzeniami słuchu.

Jak używać fajerwerków?

Co roku w okresie noworocznym mają miejsce wypadki podczas odpalania fajerwerków (najczęściej baterii, rakiet i petard). Ich najczęstszą przyczyną jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa, natomiast nieprawidłowe działanie samego wyrobu to jedynie kilka procent takich zdarzeń. Najczęstsze obrażenia to oparzenia twarzy i rąk, zdarzają się także ciężkie urazy, takie jak urwane palce czy uszkodzenie wzroku. Ponadto głośny huk wydawany przez wyrób pirotechniczny może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenia słuchu.

 • Fajerwerki odpalaj stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nigdy się nad nimi nie pochylaj – unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny;
 • Zachowuj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Oddal się natychmiast po odpaleniu – uchroni cię to przed oparzeniem lub ogłuszeniem;
 • Petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 32 odpalaj wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych grozi pożarem;
 • Niewypał – nie wracaj do niego ani nie odpalaj go ponownie! Odczekaj co najmniej 15 minut, po czym umieść niewypał w pojemniku z zimną wodą. Nie podchodź wcześniej – w każdej chwili może nastąpić opóźniony zapłon;
 • Nigdy nie rzucaj petardą – możesz kogoś trafić;
 • Nie odpalaj petard w ręku – możesz stracić palce. Petardę lontową odpal po położeniu na ziemi, petardę draskową odłóż na ziemi natychmiast po jej potarciu;
 • Fajerwerki odpalaj pojedynczo. Nigdy kilka jednocześnie;
 • Uważaj na zimne ognie – pręt może nagrzać się do temperatury 650°C. Po wypaleniu odłóż go do pojemnika z zimną wodą;
 • Patyk w rakiecie nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię! Jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Rakiety należy odpalać z rur wsuniętych w podłoże (najlepiej z grubej tektury), bądź przytwierdzonych tak, by nie mogły się przewrócić. Nie stosuj do tego celu butelek;
 • Nie trzymaj fajerwerków w kieszeniach. Mogą tam wybuchnąć;
 • Odpalając fajerwerki używaj okularów ochronnych – zapobiegniesz urazom oczu. Te wskazówki i ostrzeżenia znajdują się również na opakowaniach fajerwerków. Przeczytaj instrukcję obsługi zawczasu – nie 5 minut przed północą – i bezwzględnie jej przestrzegaj! Wcześniej także przygotuj miejsce do odpalania fajerwerków (zwłaszcza rakiet).

Jakie grożą kary? Mandat za fajerwerki

Niektórzy jednak nie mogą doczekać się sylwestra i fajerwerki odpalają wcześniej. Uwaga! Taka zabawa może skończyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Regulują to przepisy lokalne, a także Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń mówi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Jak kupować fajerwerki?

Tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18. roku życia podlega karze nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Fajerwerki kupuj wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Zwróć uwagę na instrukcję obsługi – powinna być napisana w języku polskim oraz zawierać:

 • nazwa i adres producenta lub importera,
 • określenie typu (np. bateria, petarda, rakieta) i klasy wyrobu (kl. 1, 2 lub 3),
 • ostrzeżenia.

Przed zakupem upewnij się, że produkt nie jest uszkodzony. Jeśli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia lub wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny – nie kupuj!

Sprzedaż fajerwerków może być prowadzona nie tylko w sklepach, ale też w pomieszczeniach tymczasowych, jednak nie dłużej niż 21 dni w roku. Maksymalna dozwolona ilość wyrobów w takich miejscach to 300 kg. Mogą być one zlokalizowane np. na bazarach czy targowiskach, o ile spełniają określone wymogi.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.