Wypłaty dla artystów i instytucji kultury z Funduszu Wsparcia Kultury wstrzymane

koncert muzyka ludzie na żywo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Minister kultury Piotr Gliński wstrzymał realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury. „Lista beneficjentów musi zostać ponownie zweryfikowana” – poinformował.

Przypomnijmy, że na liście beneficjentów środków Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy znalazło się ponad dwa tysiące podmiotów oraz artystów. Pomoc przygotowywana przez resort kultury miała wynieść 400 mln zł.

W piątek resort kultury opublikował pełną listę beneficjentów wraz z przyznanymi im kwotami. Obok teatrów i stowarzyszeń znalazły się na niej popularne zespoły muzyczne i artyści, w tym Piotr Kupicha, Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Radek Liszewski z grupy Weekend, zespół Bayer Full czy Golec uOrkiestra.

Wypłaty pomocy dla artystów i instytucji kultury wstrzymane

W niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o wstrzymaniu planowanych wypłat dla artystów i instytucji kultury z Funduszu Wsparcia Kultury.

„W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O wstrzymaniu realizacji wypłat Piotr Gliński poinformował również na swoim profilu na Twitterze. „Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie” – napisał wicepremier.

Resort przypomina, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.