Minister kultury Piotr Gliński wstrzymał realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury. „Lista beneficjentów musi zostać ponownie zweryfikowana” – poinformował.
Przypomnijmy, że na liście beneficjentów środków Funduszu Wsparcia Kultury (FWK) na bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną, a także utrzymanie miejsc pracy znalazło się ponad dwa tysiące podmiotów oraz artystów. Pomoc przygotowywana przez resort kultury miała wynieść 400 mln zł.
W piątek resort kultury opublikował pełną listę beneficjentów wraz z przyznanymi im kwotami. Obok teatrów i stowarzyszeń znalazły się na niej popularne zespoły muzyczne i artyści, w tym Piotr Kupicha, Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Radek Liszewski z grupy Weekend, zespół Bayer Full czy Golec uOrkiestra.
Wypłaty pomocy dla artystów i instytucji kultury wstrzymane
W niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o wstrzymaniu planowanych wypłat dla artystów i instytucji kultury z Funduszu Wsparcia Kultury.
„W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O wstrzymaniu realizacji wypłat Piotr Gliński poinformował również na swoim profilu na Twitterze. „Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie” – napisał wicepremier.
Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat @MKiDN_GOV_PL
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) November 15, 2020
Resort przypomina, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.
Dodaj swój komentarz