Wymiana opon w aucie. Kiedy kupić nowe?

tire 114259
Zdjęcie ilustracji: pixabay.com

Opony są niezbędnym i kluczowym elementem odpowiadającym za Nasze bezpieczeństwo na drodze. Wielu kierowców nie docenia roli tych gumowych balonów na swoich kołach. Kiedy powinniśmy zainteresować się stanem ogumienia i ewentualnie zakupić nowe?

Kiedy bieżnik osiągnie swoją minimalną granicę.

Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie opon pod kątem ich zużycia. Można to sprawdzić za pomocą wskaźników, czyli małych wypukłości w dnie rowków bieżnika. Jeśli powierzchnia bieżnika jest na poziomie tych podniesionych obszarów, głębokość bieżnika jest najprawdopodobniej na granicy prawnej 1,6 mm lub nawet poniżej (w przypadku opony zimowej dolna granica wynosi 4 mm). Warto rozważyć zmianę opon jeszcze przed osiągnięciem tego limitu. Niski bieżnik może mieć ogromny wpływ na prowadzenie, a co za tym idzie bezpieczeństwo podróży.

tire-406193Jeśli opona wskazuje oznaki starości

Opony nie mają przewidywalnej długości życia. Starzeją się nawet, gdy nie są używane lub korzystamy z nich jedynie sporadycznie. Istnieje wiele czynników mających wpływ na żywotność opony, jest to np. temperatura, konserwacja, warunki przechowywania i użytkowania, obciążenie, prędkość, ciśnienie czy styl jazdy. To wszystko ma ogromny wpływ na długość okresu eksploatacji, jakiej możemy się spodziewać od opony.

Jak stare oznacza za stare?

Po pięciu latach użytkowania, opony powinny być dokładnie kontrolowane. Należy je sprawdzać co najmniej raz w roku. Jako środek ostrożności należałoby zastanowić się nad wymianą opon po osiągnięciu przez nie okresu powyżej 10 lat od produkcji, nawet jeśli wydają się być w stanie użytkowym i bieżnik jest wystarczająco gruby. Opona mimo wszystko traci wtedy swoje właściwości.

tire-416189Jeśli opona jest uszkodzona

Opona może być poważnie uszkodzona jeśli ma kontakt z krawężnikami, dziurami czy ostrymi obiektami. Wszelkie widoczne perforacje, wycięcia lub odkształcenia muszą być dokładnie sprawdzone przez specjalistę ds. opon. Tylko on może nas zapewnić o tym, czy opona może być naprawiona czy nadaje się jedynie do wymiany. Taka kontrola jest absolutnie konieczna, ponieważ uszkodzenia wewnętrzne są niewidoczne, gdy opona jest zamontowana na feldze.

Jeśli zauważysz nieprawidłowe zużycie opony

Nieprawidłowe, nierównomierne zużycie opon w poszczególnych miejscach, w środku lub na krawędziach, może wskazywać na problem mechaniczny niewłaściwego ustawienia kół lub problem z ich wyważeniem. Może to być również spowodowane jazdą z niewłaściwym ciśnieniem w oponach lub nawet uszkodzonym zawieszeniem. Aby zapobiec nierównomiernemu zużyciu, należy regularnie wyważać koła, nie rzadziej niż co 10-15 tys. kilometrów. Dzięki temu znacznie przedłużymy żywotność naszego ogumienia, a także zwiększymy komfort podróżowania.

auto-833792

Pamiętaj

  • prędkości poniżej 90 km/h pomagają zredukować zużycie oraz degradację opony, a także pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa,
  • jedź płynnie ze stałą prędkością. Wszelkie ostre przyspieszanie lub hamowanie powoduje zwiększone zużycie opon,
  • utrzymuj odpowiednie ciśnienie w oponach,
  • kupując częściowo zużyte opony, pamiętaj, aby miały wystarczającą grubość bieżnika oraz były w dobrym stanie technicznym.

Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od stanu ogumienia. Pamiętajmy, aby należycie o nie dbać i odpowiednio wcześnie reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Opracowanie: Test Auto

Materiał edytowany przez: Joanna Szwalikowska, Ilona Standela, Aleksandra Chyła

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Moje letnie opony nie nadawały się już do jazdy więc musiałem kupić nowe do swojej Fiesty. W ASO mieli dobra ofertę i kupiłem 195/50 R15 za 740zł za komplet.

  2. Nie przykładam do tego większej wagi bo o tym informuje mnie mechanik i to on zamawia dla mnie opony jeśli te które mam się nie nadają, Teraz nawet miałem okazję wysłać paragon z promowanej branży narodowej loterii paragonowej ministerstwa finansów