Wyłudzali VAT na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi. Szkody Skarbu Państwa sięgają 35 mln zł

panele fotowoltaicze fotowoltaika
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Kolejne 10 osób zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, dotyczącym wyłudzania podatku VAT pod pozorem handlu panelami fotowoltaicznymi.

Wyłudzali VAT na fikcyjnym handlu panelami fotowoltaicznymi

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące wyłudzenia podatku VAT w związku z pozorowanym handlem panelami fotowoltaicznymi.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBŚP, ABW i KAS z Lublina oraz innych jednostek w dniu 23 lutego 2021 r. zatrzymali 10 osób biorących udział w przestępczym procederze.

Śledztwo dotyczy działalności szeregu podmiotów gospodarczych, zarówno w kraju, jak i zagranicznych, które w okresie od stycznia 2010 r. do lutego 2017 r. brały udział w fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi.

Firmy, stworzone w celu udziału w przestępczym procederze, zarządzane były formalnie przez przypadkowe osoby. Pozorowały one handel z innymi przedsiębiorstwami, faktycznie funkcjonującymi na rynku.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz towarzyszących im przelewów bankowych dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli fotowoltaicznych.

Potem nierzetelne dokumenty potwierdzające sprzedaż tych paneli podmiotom z Czech, Słowacji i Litwy były podstawą do ubiegania się o zwrot nienależnego podatku VAT. Udokumentowane szkody Skarbu Państwa wynoszą łącznie nie mniej niż 35 mln zł.

„Aktualnie trwają czynności przeszukania związane z zabezpieczaniem dokumentacji obrazującej przestępczy proceder, a po ich zakończeniu zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Lublinie w celu ogłoszenia zarzutów, przesłuchania i podjęcia decyzji co do zastosowania środków zapobiegawczych” – mówi Piotr Marko, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.