Wykonawca obwodnicy Chełma wybrany. Koszt budowy 441 mln złotych

Wkrótce powstanie obwodnica Chełma w ciągu S12
Wkrótce powstanie obwodnica Chełma w ciągu S12

441,9 mln złotych – tyle kosztować będzie budowa obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Takiego wyboru dokonała właśnie GDDKiA. Prace mają rozpocząć się w 2023 roku.

Wykonawca obwodnicy Chełma wybrany

W przetargu na budowę obwodnicy Chełma oferty złożyły cztery firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Strabag, która zaoferowała kwotę 441 942 911,46 zł. Najdrożej wykonanie inwestycji wyceniło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones (partner) – 561 401 837,33 zł. Po szczegółowej analizie oferta firmy Strabag okazała się najkorzystniejszą.

„Jest to kolejny krok do budowy obwodnicy Chełma. Przechodzimy z etapu przygotowania tej inwestycji do jej realizacji. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą, który zaprojektuje trasę, a następnie ją zbuduje i uzyska pozwolenie na użytkowanie. Planujemy, że prace budowlane rozpoczną się w 2023 roku” – mówi Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

Ponad 13 kilometrów i dwie jezdnie

Obwodnica Chełma o planowanej długości ok. 13,6 km powstanie w ciągu drogi ekspresowej S12 i będzie przebiegać w nowym śladzie. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty w ciągu drogi ekspresowej, przejścia dla zwierząt, urządzenia ochrony środowiska i BRD. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Trasa ominie miasto od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Obwodnica Chełma w ciągu S12
Obwodnica Chełma w ciągu S12

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.