Wygaszają szpital tymczasowy w Targach Lublin. Ma zostać zamknięty pod koniec marca

Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link, LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link, LUW

Uruchomiony w Targach Lublin szpital tymczasowy w Lublinie ma zostać zamknięty do końca marca. Od najbliższego poniedziałku szpital nie będzie przyjmował już nowych pacjentów.

Koniec szpitala tymczasowego w Lublinie

Ze względu na utrzymujący się spadek liczby zakażeń Covid-19 oraz postępujący spadek hospitalizacji, poleceniem z 28 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia zdecydował o zakończeniu specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – poinformował na początku marca Narodowy Fundusz Zdrowia.

Finansowanie z tego funduszu będą realizowane tylko do 31 marca. Po tej dacie, czyli od 1 kwietnia, świadczenia związane z leczeniem pacjentów z Covid-19 będą rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Oznacza to, że nie będą już finansowane szpitale tymczasowe, a zatem żaden szpital nie powinien już przyjmować pacjentów po 1 kwietnia. Taka decyzja zapadła m.in. w szpitalu tymczasowym na Targach Lublin.

„Obowiązujący aneks umowy przedłuża funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Lublinie do 31 marca 2022 r. Umowa nie zostanie przedłużona” – mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. I dodaje, że „zgodnie z decyzją wojewody, od poniedziałku 21 marca zaprzestanie przyjmowania nowych pacjentów”. Obecnie (stan na 18.03) w szpitalu tymczasowym przebywa trzech pacjentów.

„Umowa z Targami Lublin wygasa 31 marca. W związku z tym, że zmienia się cały system, jeśli chodzi o Covid-19, oddziały covidowe, poza oddziałami zakaźnymi, które wcześniej funkcjonowały, znikną nie tylko w przestrzeni szpitala tymczasowego, ale również w innych szpitalach, gdzie całkowicie zmieniają się zasady w kwestii izolacji, kwarantanny, itp. Nie będziemy przedłużać umowy. Szpital Tymczasowy straci swoją funkcję” – podkreśla wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wyposażenie szpitala za 15 milionów złotych

Co ze sprzętem medycznym, który znajduje się na Targach Lublin? Przypomnijmy, że przygotowanie infrastruktury i zakup całego wyposażenia pochłonął blisko 15 mln złotych.

„Obecnie trwają ustalenia przedstawicieli SPSK nr 1 oraz Urzędu Wojewódzkiego dotyczące relokacji sprzętu i aparatury medycznej” – odpowiada Anna Guzowska, rzecznik prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, przy którym działa szpital tymczasowy w Targach Lublin.

Jaki pomysł na infrastrukturę szpitala tymczasowego na wojewoda?

„W tej chwili trwają negocjacje ws. możliwości ewentualnego przekształcenia infrastruktury szpitalnej w infrastrukturę pomocną dla uchodźców z Ukrainy. Ostateczne decyzje w sprawie jeszcze nie zapadły” – informuje Agnieszka Strzępka.

Od otwarcia w szpitalu tymczasowym na Targach Lublin hospitalizowano niespełna 1100 osób.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.