Wybory prezydenckie 2020: TERMIN. Kiedy odbędą się wybory nowego prezydenta?

cisza wyborcza głosowanie wybory
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą? Kiedy wybierzemy nowego prezydenta? Termin wyborów prezydenckich w 2020 roku. Elżbieta Witek ogłosiła datę wyborów na prezydenta RP.

Zgodnie z Konstytucją, Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję. Ponownie może być wybrany tylko raz. Na Prezydenta RP może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu.

Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Na Prezydenta RP wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie. Jeśli dojdzie do drugiej tury, musi się ona odbyć 14 dni po pierwszej, czyli 24 maja 2020 r.

Wybory prezydenckie w Polsce 2020: kiedy będą?

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 roku. Informacje o terminie głosowania 5 lutego podała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa.

Zgodnie z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 289 § 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę 10 maja 2020 r.” – poinformowała we środę 5 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Do podpisanego postanowienia dołączono kalendarz wyborczy, pozytywnie zaopiniowany przez Państwową Komisję Wyborczą.

Poprzednie wybory na Prezydenta Polski odbywały się w maju (2015 Andrzej Duda), lipcu (2010 Bronisław Komorowski) oraz październiku (2005 Lech Kaczyński).

Kto może zostać prezydentem RP?

Prezydent RP jest wybierany na pięcioletnią kadencję. Urząd głowy państwa może sprawować maksymalnie przez dwie kadencje. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.