Wszystkie pługi na ulicach Lublina. Odśnieżanie w trybie kryzysowym. Co to znaczy?

odśnieżanie zima śnieg pługopiaskarka
Odśnieżanie ulic Lublina | fot. Miasto Lublin

Ze względu na obfite opady śniegu i zamiecie śnieżne, akcja zimowego utrzymania miasta, która rozpoczęła się niedzieli od godz. 17.00 i trwa nieprzerwanie, weszła w tryb kryzysowy.

Akcja zimowego utrzymania Lublina prowadzona w trybie kryzysowym

Akcja kryzysowa zimowego utrzymania miasta jest prowadzona na jezdniach ulic objętych I, II oraz III standardem zimowego utrzymania, a także na chodnikach, placach, schodach, kładkach dla pieszych i ścieżkach rowerowych oraz obiektach inżynierskich.

„Wszystkie służby są zaangażowane w trwającą od wczoraj akcję odśnieżania miasta. Jest ona prowadzona w trudnych warunkach atmosferycznych, przy stałym opadzie śniegu oraz silnym wietrze. Stąd decyzja o prowadzeniu jej w trybie kryzysowym” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

W pierwszej kolejności akcję kryzysową prowadzi się na jezdniach ulic, po których porusza się komunikacja miejska, stanowiących dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej, na obiektach inżynierskich, na wzniesieniach i podjazdach.

Prace akcji kryzysowej polegają na:

  • pługowaniu jezdni przez cały okres występowania opadów śniegu, jak również po zakończeniu opadów, w celu uzyskania efektu odśnieżenia danej ulicy zgodnie z jej standardem;
  • posypywaniu solą drogową, mieszaniną chlorku sodu z chlorkiem wapnia, mieszaniną chlorku sodu z piaskiem, piaskiem jezdni w celu uzyskania efektu odśnieżenia ulicy zgodnie z jej standardem;
  • odśnieżaniu całej powierzchni chodników, placów, schodów, kładek dla pieszych oraz ścieżek rowerowych podczas występowania opadów śniegu, jak również po ich zakończeniu.

W przypadku akcji kryzysowej dopuszcza się odstępstwa od standardów zimowego utrzymania.

W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały sprzęt – 97 specjalistycznych pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Ponadto pracują wszystkie brygady realizujące odśnieżanie ręczne. Ulice są przejezdne, panują jednak trudne warunki do jazdy, poprzez warstwę zajeżdżonego śniegu. Akcję odśnieżania utrudniają warunki atmosferyczne – stałe intensywne opady i silny wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki.

Na wskutek dużych trudności w poruszaniu się po drogach powiatowych i wojewódzkich (poza granicami administracyjnymi Lublina), głównie na wzniesieniach, znaczna część ciężarowego ruchu tranzytowego wyjątkowo kieruje się przez Lublin. Najtrudniej jest na głównych ciągach komunikacyjnych: al. Solidarności, ul. Kunickiego, ul. Mełgiewska, ul. Dywizjonu 303 i ul. Jana Pawła II.

POWIĄZANE: Raport drogowy z Lublina. Sytuacja na ulicach Lublina – minuta po minucie

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Proponuję odwiedzić strefę ekonomiczną … Można stamtąd nie wrócić…