„Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”. W niedzielę protest w obronie TVN-u

Protest w obronie TVN w Lublinie
Protest w obronie TVN w Lublinie | fot. Dariusz Włodarczyk

W niedzielę 19 grudnia o godz. 19.00 w na pl. Łokietka w Lublinie, naprzeciwko budynku Ratusza, rozpocznie się manifestacja w obronie demokracji i wolności słowa.

Lex TVN w Lublinie

W niedzielę, 19 grudnia w wielu polskich miastach odbędą się protesty związane z uchwaleniem przez Sejm ustawy lex TVN, na podpisanie której prezydent będzie miał 21 dni. Manifestacja odbędzie się także w Lublinie. Jej uczestnicy mają zebrać się o godz. 19.00 na placu Łokietka, przed budynkiem lubelskiego Ratusza. Organizatorem manifestacji jest Komitet Obrony Demokracji.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została przyjęta przez Sejm 11 sierpnia 2021 roku, jednak 9 września Senat odrzucił ją w całości. Niespodziewanie w piątek (17 grudnia) ustawą lex TVN zajęła się Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, która zarekomendowała Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji i tak też się stało.

Według PiS ustawa ma służyć temu, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych krajów. Dlatego do prawa wprowadzony ma zostać zapis stanowiący, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli wyłącznie z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

„Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie. Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym” – wyjaśniają organizatorzy protestu.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie idzcie ludzie, TVN jeszcze gorsza propaganda niż TVP. To jakby wybierać między faszyzmem a komunizmem. Takie to czasy…

  2. Straszne że tylu idiotów jest w tym kraju że wierzą w to iż TVN to wolne media..

  3. Lewacki protest,w obronie żydowskiej TVN…Hucpa,z góry skazana na porażkę…A te barany idą…bo ktoś im karze…Ciemnota.A żuk schował się w norze…Durny naród.