Urząd Miasta Lublin na wniosek szefa WCR rozsyła zawiadomienia o nałożeniu obowiązku wykonania świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji lub wojny. Kto musi się liczyć z takim wezwaniem? Co się stanie, jeśli uchylimy się od takiego obowiązku?
Gdy na naszej oficjalnej grupie Spotted Lublin na Facebooku jeden z mieszkańców udostępnił zdjęcie otrzymanego zawiadomienia od Urzędu Miasta w Lublinie o nałożeniu obowiązku wykonania świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji lub wojny, wszyscy zaczęli się zastanawiać, czy to tylko jednostkowy przypadek, czy może oni również będą musieli liczyć się z takim obowiązkiem.
„Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego. Zawiadamia się zgodnie z art 61 par. 4 kpa, że w dniu 02.03.2023 r. Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie wystąpił z wnioskiem o nałożenie obowiązku wykonania świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny polegających na wykonywaniu czynności: Obsada elementów bazy mobilizacyjnej. Postępowanie wszczęto na wniosek WSR w Lublinie” – czytamy w zawiadomieniu.
W tej sprawie odezwaliśmy się do Urzędu Miasta Lublin, za którego pośrednictwem rozesłano zawiadomienia Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
W tym roku przesłano 23 zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego do wykonania świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny. Aktualnie nie da się określić, ile osób otrzyma takie zawiadomienia w 2023 roku. Zależy to od potrzeb Sił Zbrojnych RP. Postępowania w tym zakresie miasto wszczyna wyłącznie na wniosek odpowiednich służb, m.in. Wojskowego Centrum Rekrutacji – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Kto może otrzymać zawiadomienie o obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony?
Nakładanie obowiązku świadczeń następuje w trybie decyzji administracyjnej wydawanej przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) na podstawie wniosków upoważnionych organów np. szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Obowiązek świadczeń osobistych nakłada się na osoby posiadające obywatelstwo polskie, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 60 lat życia.
Wnioskodawca typuje osoby przeznaczone do wykonywania świadczeń osobistych na podstawie posiadanego wykształcenia, wykonywanego zawodu lub posiadanych uprawnień – mówi ppłk Piotr Szczepaniuk, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
Na czym polegają świadczenia osobiste?
Świadczenia osobiste w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny polegają na wykonywaniu różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa. Czas ich trwania nie może przekraczać jednorazowo 7 dni – wyjaśnia ppłk Piotr Szczepaniuk.
Jaka kara za uchylenie się od nałożonego obowiązku?
Zgodnie z przepisami Ustawy o obronie Ojczyzny, uchylanie się w czasie pokoju od wykonywania obowiązku świadczenia na rzecz obrony podlega karze aresztu albo grzywny, natomiast w czasie mobilizacji i wojny – karze pozbawienia wolności do lat 3.
Dodaj swój komentarz