Wojewoda Lubelski spotkał się z rolnikami. Omawiano przyszłość lubelskiego rolnictwa

Protest rolników na obwodnicy Lublina - węzeł Lublin Tatary
Protest rolników na obwodnicy Lublina - węzeł Lublin Tatary | fot. Dominik Wąsik

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, wraz z osobami podległymi, odbył spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych z obszaru województwa lubelskiego. Głównymi tematami dyskusji były sytuacja na granicy oraz protesty rolnicze. Podczas spotkania Wojewoda wysłuchał postulatów rolników, które dotyczyły m.in. protestów w okolicach Kraśnika oraz planowanego protestu w Warszawie.

Wzmożona czujność instytucji Państwowych

Na spotkaniu obecni byli reprezentanci różnych instytucji, takich jak Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, Izba Administracji Skarbowej w Lublinie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

W trakcie spotkania uczestniczyli także Jarosław Szymczyk, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Włodzimierz Kołton, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa oraz Michał Zdun, dyrektor Wydziału Infrastruktury.

Protest rolników w Maryninie
Protest rolników w Maryninie | fot. Dominik Wąsik

Na tydzień przed zapowiadanym rozpoczęciem protestów przedstawiciele wszystkich służb zostali wezwani w trybie pilnym, gdzie dowiedzieli się, że mają zwiększyć wydajność swojego działania. Od tamtej pory służby pracują 24 godziny na dobę. Służby fitosanitarne, straż graniczna, służby celne. Za każdym razem, gdy dostawaliśmy od Państwa sygnał, że jest gdzieś pociąg z nielegalnym zbożem; samochód nielegalnie przeładowywany; towary, które budzą jakąkolwiek wątpliwość – za każdym razem interweniowaliśmy Zorganizowaliśmy spotkanie z Państwa udziałem. Zaprosiliśmy Państwa do rady dialogu. Uruchomiliśmy specjalny numer alarmowy do zgłaszania jakichkolwiek nieprawidłowości. Wszystkie nieprawidłowości i sygnały, które Państwo zgłosiliście, były sprawdzone. Nie ma ani jednego sygnału, który byłby przez nas niesprawdzony  podkreśla wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Polsko Ukraińskie przejście graniczne
Przedstawiciele rządu i wojewoda na granicy polsko – ukraińskiej

Głos rolników słyszany w Urzędzie Wojewódzkim

Wszyscy mamy podobne postulaty, ich jest tak naprawdę dwa. Można je rozbudowywać, ale one zamykają się w dwóch kwestiach. Pierwszy, najważniejszy, to zatrzymanie niekontrolowanego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy i krajów trzecich. Drugi to wycofanie się UE z wizji rolnictwa w Europie na kolejne lata 

– mówi jeden z organizatorów protestu pod Kraśnikiem, który podziękował za zorganizowanie spotkania i dostrzeżenie problemów rolników.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.