Ważny temat? Prześlij newsa!

Wiosenne porządki na lubelskich ulicach i chodnikach. Do sprzątnięcia ponad 13 tys. ton mieszanki piaskowo-solnej

Dominik Wąsik

Od początku marca Lublin przechodzi gruntowne wiosenne sprzątanie. Na ulice wyjechał specjalistyczny sprzęt, pracownicy porządkują przystanki, parki i skwery, a w Ogrodzie Saskim można już spotkać pawie, które wróciły po zimowej przerwie. Prace mają potrwać do połowy kwietnia.

Zamiatarki sprzątające ulice Lublina

fot. ZDiTM Lublin

Wiosenne porządki objęły jednocześnie drogi, chodniki, tereny zielone i infrastrukturę przystankową. Za poszczególne obszary odpowiadają różne miejskie jednostki – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, MPK Lublin oraz Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

advertisement

Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina

Ulice i chodniki – sprzątanie w nocy, żeby nie blokować ruchu

ZDiTM rozpoczął akcję pozimowego oczyszczania od centrum miasta, skąd prace sukcesywnie rozszerzają się na ulice osiedlowe i obrzeża. Aby nie zakłócać ruchu, ekipy pracują głównie w godzinach nocnych.

Pozimowe oczyszczanie to nie tylko zamiecenie chodnika. Usuwa się kurz, piasek, błoto, pył, sól drogową, odrosty roślinne i śmieci nagromadzone przez cały sezon zimowy. Skala zimy była w tym roku znacząca – służby zużyły w minionym sezonie zimowym ponad 13 tysięcy ton soli i piachu.

Czyszczone są jezdnie wraz z ciekami przykrawężnikowymi, wpustami kanalizacji deszczowej, zatokami, pasami rowerowymi, wyspami w jezdniach, a także chodniki, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, schody, kładki dla pieszych i inne obiekty inżynieryjne. Łącznie poza pasem drogowym prace obejmują około 220 tysięcy m² powierzchni.

– Przez cały marzec prowadzimy kompleksowe sprzątanie miasta po zimie – od ulic i chodników, przez place i przystanki, po skwery oraz parki – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

818 przystanków do posprzątania

Równolegle trwają porządki na przystankach komunikacji miejskiej. Sprzątaniem objętych jest 818 przystanków na terenie całego miasta – pracownicy myją wiaty i słupki, uprzątają perony. Tu również obowiązuje zasada od centrum na peryferia.

Przy utrzymaniu czystości przystanków codziennie pracuje kilkunastu pracowników w systemie trzyzmianowym. Skala pracy jest ogromna – średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 255 m³ śmieci.

Zieleń budzi się do życia

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej utrzymuje blisko 800 hektarów terenów zielonych w całym mieście. Po osuszeniu gruntu ruszą grabienia w parkach, na skwerach i w pasach drogowych – prowadzone tylko tam, gdzie jest to niezbędne, ze względów ekologicznych.

W marcu zaplanowano też wiosenne zabiegi pielęgnacyjne: cięcia krzewów, przycinanie traw, uzupełnianie roślin i kory na klombach. Trwają już pielęgnacja drzew przy ul. Krężnickiej oraz cięcia techniczne przy ul. Sowińskiego i Radziszewskiego. W marcu i kwietniu zaplanowano pielęgnację 165 drzew w Ogrodzie Saskim – zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W drugiej połowie marca Lublin zacznie się ukwiecać – bratki pojawią się na rabatach na Placu Litewskim, Placu Krąpca i w Ogrodzie Saskim, a także w konstrukcjach kwietnikowych na Placu Łokietka.

Pawie wróciły do Ogrodu Saskiego

Pod koniec lutego do Ogrodu Saskiego powróciły pawie, które po przeglądzie weterynaryjnym trafiły do odświeżonej i zdezynfekowanej woliera. Na terenie parku prowadzone jest też płoszenie gawronów metodą sokolniczą, zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dzikie wysypiska pod kontrolą

Od początku roku zlikwidowano już 9 dzikich wysypisk na terenach miejskich poza pasami drogowymi. W akcję zaangażowana jest Straż Miejska, a część prac wykonują osadzeni z Aresztu Śledczego pod nadzorem strażników.

Jeśli znasz miejsce wymagające interwencji, możesz je zgłosić do Straży Miejskiej: [email protected] lub pod numer 81 466 50 20.

Prace mają potrwać do połowy kwietnia.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Redaktor naczelny Spotted Lublin, związany z portalem od jego powstania w 2016 roku. Na co dzień śledzi to, czym żyje miasto – od zdarzeń drogowych, przez miejskie inwestycje, po historie mieszkańców. Specjalizuje się w sprawach codziennych, które realnie wpływają na życie lokalnej społeczności. Jego materiały były wielokrotnie cytowane przez ogólnopolskie media, m.in. Onet, Interię i RMF24. Zna Lublin od podszewki – i stara się, by mieszkańcy byli zawsze na bieżąco.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check