Wiemy, kiedy otwarcie basenów w Lublinie. Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?

DSC02564 e1474616100694

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie poinformował, że od soboty 6 czerwca ponownie będą otwarte Centrum Łabędzia oraz basen sportowy Aqua Lublin.

 • Otwarcie basenów będzie możliwe od 6 czerwca 2020, jednak decyzję o otwarciu ostatecznie podejmuje właściciel obiektu.
 • Chlor używany do dezynfekcji i uzdatniania wody eliminuje koronawirusa.
 • Na teren basenu nie będą wpuszczane osoby z widocznymi objawami infekcji.

Otwarcie Aqua Lublin i CSR Łabędzia

Zgodnie z wprowadzeniem kolejnego etapu odmrażania gospodarki, już od soboty 6 czerwca uruchomione zostaną zarówno kryte, jak i otwarte baseny. Te zamknięte były od 12 marca, co związane było z obawą przed rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Ostateczna decyzja o otwarciu obiektu należy jednak do jego właściciela.

„Od najbliższej soboty 6 czerwca wszystkich fanów pływania zapraszamy do basenu sportowego w Aqua Lublin, a chętnych na rekreację i wodną zabawę do Centrum przy ul. Łabędziej. Czynna będzie także siłownia FitGym w Aqua Lublin” – zachęca Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSiR w Lublinie.

Korzystanie z basenów na nowych zasadach

 • liczba osób jednorazowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obłożenia; przy czym z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby jednocześnie;
 • zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami we wszystkich częściach obiektu basenowego, od wejścia do obiektu, przez kasy, szatnie, przebieralnie, toalety czy korytarze;
 • konieczność zakrywania ust i nosa od momentu wejścia do obiektu aż do prysznica przed samym wejściem do części pływackiej i analogicznie w drugą stronę po wyjściu z części pływackiej i spod prysznica aż do wyjścia z obiektu;
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu na teren obiektu;

„Zajęcia zorganizowane w basenach (np. nauki pływania czy aquafitness) będą wznawiane w kolejnym etapie, po pierwszych obserwacjach dotyczących funkcjonowania obiektów basenowych w reżimie sanitarnym. Poinformujemy o tym z wyprzedzeniem” – informuje Bednarczyk.

Z basenu olimpijskiego (sportowego) w Aqua Lublin w jednym czasie będzie mogło korzystać 40 osób. Natomiast w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Łabędzia ta liczba wyniesie 59 osób. Przypomnijmy, że ze względu na trwające prace związane w drugim etapem przebudowy systemu wentylacji części rekreacyjna w Aqua Lublin zostanie otwarta w późniejszym terminie.

Do końca czerwca obiekty będą otwarte w następujących godzinach:

CSR Łabędzia

 • pon.-pt.:  8-22
 • sob.-niedz.: 10-22

Basen sportowy w Aqua Lublin

 • pon.-pt.:  6-20
 • sob.-niedz.: 10-20

FitGym w Aqua Lublin

 • codziennie: 9-21

Czy w wodzie można się zakazić koronawirusem?

Z pisma dyrektora Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka wynika, że woda w basenach publicznych jest dla nas bezpieczna, ponieważ chlor stosowany do uzdatniania i dezynfekcji wody skutecznie eliminuje koronawirusa. Groźniejsze niż pływanie w wodzie, w której znajdują się inne osoby, jest samo przebywanie w obiekcie sportowym, jakim jest basen.

„Główny problem związany z ochroną przed transmisją zakażeń SARS-CoV-2 w powyższych warunkach nie wiąże się zatem z jakością wody, ale z samym przebywaniem w wymienionych obiektach, w których tak jak w pozostałej przestrzeni publicznej, istnieje ryzyko szerzenia się zakażenia drogą kropelkową” – napisał Grzegorz Juszczyk w piśmie sporządzonym na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.