Ważny temat? Prześlij newsa!

Wielkie odkrycia archeologiczne na Placu Litewskim

Spotted Lublin

Badania archeologiczne prowadzone w trakcie przebudowy Placu Litewskiego zmieniają naszą wiedzę o historii Lublina. Trakt z dawnej osady Wieniawa prowadzący w kierunku Warszawy oraz ślady budynku z późnego średniowiecza. Co kryje jeszcze teren pod Placem Litewskim? W czasie przebudowy Placu Litewskiego archeolodzy przebadali dawny trakt, który prowadził w kierunku Warszawy i do osady Wieniawa. Dzięki czemu poznaliśmy sposób […]

Badania archeologiczne prowadzone w trakcie przebudowy Placu Litewskiego zmieniają naszą wiedzę o historii Lublina. Trakt z dawnej osady Wieniawa prowadzący w kierunku Warszawy oraz ślady budynku z późnego średniowiecza. Co kryje jeszcze teren pod Placem Litewskim?

W czasie przebudowy Placu Litewskiego archeolodzy przebadali dawny trakt, który prowadził w kierunku Warszawy i do osady Wieniawa. Dzięki czemu poznaliśmy sposób budowy dawnej głównej drogi prowadzącej do Lublina.

14115434_1188828144513055_8076992446430916827_o

Jej najstarsza, odkryta obecnie warstwa była ułożona z kamieni o różnych kształtach. W razie potrzeby naprawiano ją umieszczając między kamieniami kawałki drewna lub fragmenty zwierzęcych kości. Takiej drogi używano prawdopodobnie w XVI wieku. Potem na kamiennym trakcie zaczęto układać drewniane belki.

Podróż po takiej nawierzchni mogła być mało komfortowa, więc by ograniczyć drgania między belkami układano mniejsze kawałki drewna, patyki i faszynę. W kolejnych latach, gdy droga niszczała nie naprawiano jej lecz układano kolejne warstwy belek.

Średniowieczny budynek

Tuż obok odkrytych warstw dawnego traktu archeolodzy natrafili na ślady budynku, który stał w tym miejscu jeszcze zanim powstała droga. Dziś to sąsiedztwo hotelu Europa, vis a vis dawnego „Pedetu”. Ślady zabudowania odkryto na głębokości około trzech metrów poniżej obecnego poziomu gruntu. Budynek, którego przeznaczenia nie znamy stał tam w późnym średniowieczu, czyli w XV wieku.

14086359_1188827587846444_1221963481614769979_o

W późniejszych latach w tym miejscu przebiegał też ówczesny lubelski wodociąg, który budowano w XVI wieku. W odkrytej pozostałości kanału wodociągowego odkryto mnóstwo przedmiotów, które ówcześni mieszkańcy Lublina i okolic pod miastem wyrzucali. Z wielu odłamków udało się ułożyć ozdobny zielony kafel z wizerunkiem mężczyzny z koroną na głowie.

– Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu – powiedział dziś wizytując przebudowę Prezydent Krzysztof Żuk.

(fot. UM Lublin)

Najnowsze posty

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

Najnowsze opinie:

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check