Więcej pieniędzy dla pracowników oświaty niebędących nauczycielami

pieniądze banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 1 lipca 2019 roku pracownicy oświaty niebędący nauczycielami otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Miasto Lublin, tylko do końca tego roku, przeznaczy na ten cel 5 mln zł.

Dzisiaj zostało podpisane porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Lublin, a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających pracowników oświaty Miasta Lublin. Porozumienie w sprawie podwyżki płac jest wynikiem rozmów prowadzonych od lutego 2019 roku.

Niezmiernie cieszę się, że udało nam się dojść do porozumienia, a pracownicy niepedagogiczni oświaty otrzymają wyższe pensje za wykonywaną pracę. To kompromis i duży sukces biorąc pod uwagę, że uporządkowane zostały zasady wynagradzania pracowników, a wprowadzane podwyżki zmierzają do wyrównania dysproporcji płacowych pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przyjęte przez dyrektorów różne metody wyrównywania wynagrodzeń do poziomu minimalnego poprzez m. in.: dodatek wyrównawczy, zwiększenie premii lub wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowodowały duże rozbieżności wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na identycznych stanowiskach w danej jednostce oraz duże zróżnicowanie tych wynagrodzeń między różnymi jednostkami.

Spowodowało to również zróżnicowanie w stosowaniu dotychczasowych regulaminów wynagradzania pracowników niepedagogicznych w poszczególnych jednostkach, a potwierdzone zostało w czasie spotkań ze związkami zawodowymi z udziałem pracowników niepedagogicznych przedszkoli i szkół.

Zgodnie z treścią porozumienia podwyżka płac zostanie wdrożona od 1 lipca 2019 r. według następujących zasad:

• Zagwarantowane zostanie minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla każdego pracownika w wysokości 2250 zł, tj. na poziomie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w bieżącym roku,

• Podstawową zasadą wprowadzanych zmian jest zapewnienie, że wynagrodzenie ogółem oraz wynagrodzenie zasadnicze nie może być mniejsze od obecnie pobieranego,

• Premia wyjściowa po podwyżce zostanie ustalona na poziomie 0%, co oznacza, że dotychczasowa premia zostanie włączona w odpowiedniej proporcji do wynagrodzenia zasadniczego.

Największa podwyżka będzie realizowana dla stanowisk, na których zatrudnieni są najmniej zarabiający. Będzie to kwota ponad 250 zł średnio na etat. Natomiast podwyżki dla stanowisk, na których zatrudnieni są najwięcej zarabiający, będą na poziomie minimum 200 zł średnio na etat.

Poziom podwyżki jest ustalany odrębnie dla każdej grupy pracowników na poszczególnych stanowiskach, według ujednoliconego wykazu stanowisk.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.