Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd przyjął projekt ustawy

starsza kobieta pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie zasad waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. Zgodnie z nim od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto. Najniższe wyniosą 1250 zł.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że od 1 marca 2021 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto (gwarantowana kwota podwyżki).

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, czyli 25 zł.

Waloryzacja emerytur i rent

Wzrosnąć mają też najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1250 zł (wzrost z 1200 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł (wzrost z 900 zł). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Do 1750 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniającego do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500 plus dla niesamodzielnych).

Ponadto do 2450 zł podwyższona będzie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, wypłacanego na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację. Aby ją obliczyć, analizuje się dwa główne czynniki – realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich. Wylicza się i analizuje koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszty po inflacji.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.