Od 1 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) umożliwi mikroprzedsiębiorcom i komornikom sądowym złożenie wniosków o tzw. wakacje składkowe. Ulga pozwoli przedsiębiorcom na zwolnienie ze składek za grudzień 2024 r., zapewniając im chwilowy oddech finansowy. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z tej nowej formy wsparcia.
Zasady korzystania z wakacji składkowych
Wprowadzenie wakacji składkowych przez ZUS to ulga, dzięki której wybrani przedsiębiorcy będą mogli raz w roku nie opłacać składek na własne ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to:
- obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,
- dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
- składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.
W czasie ulgi przedsiębiorcy są jednak zobowiązani opłacać składkę zdrowotną oraz składki za zatrudnione osoby.
Kto może skorzystać?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy i komornicy sądowi, spełniający następujące warunki:
- Rejestracja w CEIDG – przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
- Warunki zatrudnienia – w miesiącu poprzedzającym wniosek, przedsiębiorca musi podlegać ubezpieczeniom społecznym z działalności przez minimum jeden dzień, a liczba zatrudnionych nie może przekroczyć 10 osób.
- Limit pomocy de minimis – przedsiębiorca nie może przekroczyć limitu pomocy publicznej de minimis.
- Brak współpracy z byłym pracodawcą – przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy są wyłączeni z tej ulgi.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski (RWS) można składać wyłącznie elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółek cywilnych powinni składać wnioski z konta płatnika. ZUS automatycznie rozpatrzy zgłoszenia i przekaże informacje zwrotne na konto w PUE.
Czy uważasz, że wakacje składkowe mogą realnie pomóc mikroprzedsiębiorcom? Podziel się opinią w komentarzach lub udostępnij artykuł!
Dodaj swój komentarz