Wakacje kredytowe od 28 lipca. Kto może skorzystać i jakie warunki należy spełnić?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe | fot. Marek Borawski / KRPR

Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której wprowadzone zostaną wakacje kredytowe. Przepisy zaczną obowiązywać od 28 lipca. Kto może skorzystać z wakacji kredytowych i jakie warunki należy spełnić?

Wakacje kredytowe — zasady

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, którą podpisał w czwartek prezydent RP Andrzej Duda, przedłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie na dwa miesiące kredytu hipotecznego zawartego w walucie polskiej.

„Wakacje kredytowe to kolejna wyciągnięta pomocna dłoń do tych, którzy w tej trudnej sytuacji tej pomocy wymagają; kiedy działania legislacyjne dotyczą dobra obywateli, prezydent Andrzej Duda na ogół nie ma żadnych wątpliwości. Bardzo szybko podjął decyzje o podpisaniu ustawy o wakacjach kredytowych” – skomentowała w Polsat News szefowa KPRP Grażyna Ignaczak Bandych.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że kredytobiorcy pierwsze wnioski o wakacje kredytowe będą mogli składać już 28 lipca. Aby zawiesić spłatę rat kredytów hipotecznych, trzeba złożyć wniosek przed terminem płatności.

Przykład: W przypadku osób, które termin zapadalności kredytu wypada 1 sierpnia, zostaną jedynie dwa dnia na złożenie wniosku o wakacje kredytowe — czwartek 28 lipca i piątek 29 lipca. Jeśli nie zdążymy tego zrobić przed datą spłaty kredytu, to przepadnie nam jeden miesiąc wakacji kredytowych.

Zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego odbywa się na wniosek kredytobiorcy. Wniosek będzie można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej, również za pomocą bankowości elektronicznej. Na wniosku muszą znaleźć się informacje kredytobiorcy, banki, jak i numer umowy kredytowej.

Rata zostaje zawieszona w momencie wpływu wniosku, automatycznie, choć bank będzie miał 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku.

Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:

1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy; 

2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy; 

3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale”

Wakacje kredytowe — dla kogo? Kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe przysługują każdemu, niezależnie od dochodu. Mogą z nich skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach, który jest przeznaczony na zaspokojenie ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje kredytowe nie przysługują, jeśli kredyt został przeznaczony na zakup mieszkania do celów inwestycyjnych, np. wynajmu.

wakacje kredytowe przysługują osobom, które wzięły kredyt przed 1 lipca 2022 roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.