W wąwozie na Czechowie będzie park. Cztery strefy, w których każdy znajdzie coś dla siebie

Wizualizacja parku w wąwozie na Czechowie
Wizualizacja parku w wąwozie na Czechowie | materiały prasowe

Cztery różne strefy oparte na naturalistycznym zagospodarowaniu zieleni – to podstawowe założenia nowej koncepcji wąwozu na Czechowie, który powstanie między ul. Szeligowskiego a al. Kompozytorów Polskich. Poznaliśmy wstępny projekt nowego parku w Lublinie.

Park w wąwozie na Czechowie

Koncepcja programowa zagospodarowania wąwozu na Czechowie zakłada powstanie na terenie od ul. Północnej do ul. Kameralnej parku składającego się z czterech stref: Polany Centralnej, Polany Północnej, Street Art, oraz Leśnego Korytarza.

Ratusz przekonuje, że przygotowana koncepcja jest zgodna z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. O ostatecznym kształcie nowego parku zadecydują mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, trwających przez całe wakacje. Pierwsze spotkanie, połączone ze spacerem po terenie wąwozu Czechów odbędzie się 30 czerwca.

„Chcemy, by nowy park w wąwozie Czechów uwzględniał potrzeby mieszkańców i stał się miejscem odpoczynku w zgodzie z naturą. Realizacja stworzonej wspólnie z mieszkańcami koncepcji będzie powstawała etapowo, a rozpocznie się od przygotowania dokumentacji wykonawczej” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Wizualizacja parku w wąwozie na Czechowie
Wizualizacja parku w wąwozie na Czechowie | materiały prasowe

Dwie polany, leśny korytarz i strefa street art

Koncepcja programowa Parku Czechów zakłada powstanie czterech stref.

Polana Centralna obejmie największą i najszerszą część wąwozu między osiedlami przy ulicach Nowowiejskiego, Oratoryjnej, i Milenijnej. Będzie to część w przeważającej mierze o charakterze rekreacyjnym, w której znajdą się miejsca odpoczynku i mała architektura: stoły, ławki, hamakii leżaki. Zagospodarowanym miejscom spotkań towarzyszyć będą oryginalne naturalistyczne rozwiązania, jak m.in. strefa żywej architektury, sad miejski, trawniki ekstensywne wraz ze strefą łąkową dla zapylaczy. Część centralna parku będzie też uwzględniała strefę zabaw dla dzieci.

Polana Północna to część terenów zielonych zlokalizowana powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym Orfeusz. Znajdzie się tam przede wszystkim strefa kameralnych spotkań, taras do zajęć grupowych wraz z elementami małej architektury, a także byliniarnia, czyli polana roślin bukietowych i cebulowych.

Leśny Korytarz to trzecia, najwęższa część wąwozu prowadząca od Polany Centralnej aż do ul. Północnej. Oprócz ciągu o charakterze komunikacyjnym zakłada bogatą infrastrukturę przyrodniczą – dla ptaków (budki, karmniki) oraz małych ssaków (domki dla jeży). Oprócz tego na trakcie Leśnego Korytarza znajdą się elementy małej architektury. Ta część parku będzie pełniła przede wszystkim funkcję komunikacyjną.

Polanę Północną z Polaną Centralną połączy z kolei strefa Street Artu zlokalizowana pod wiaduktem w al. Smorawińskiego. W miejscu tym znajdzie się przede wszystkim ogród deszczowy o funkcji retencyjnej z odpowiednio dobranych gatunków roślin magazynujących wodę. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej, jak graffiti czy murale.

Projektowane zagospodarowanie zakłada maksymalne zachowanie zieleni istniejącej na całym terenie z wprowadzeniem uzupełniających nasadzeń pełniących funkcje ozdobne o charakterze naturalistycznym, atrakcyjnych przez cały rok. Duża część terenu wykorzystana będzie pod rozległe trawniki rekreacyjne – murawy ekstensywne – służące również jako miejsca odpoczynku.

Plansza koncepcji parku w wąwozie na Czechowie
Plansza koncepcji parku w wąwozie na Czechowie | materiały prasowe

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A ktoś pomyślał o dostępie dla osób na wózkach, matek z dziećmi, dzieci na rowerkach. Mają korzystać z tych rozpadających się schodów. Przy takich budowach warto likwidować bariery architektoniczne.