W środę koniec sezonu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Ile kosztuje utrzymanie systemu?

IMAG4131 e1480349936974

W nocy ze środy na czwartek zakończy się drugi sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów miejskich w Lublinie. Ile Urząd Miasta wykłada pieniędzy w funkcjonowanie systemu w naszym mieście?

Tegoroczny sezon rowerów miejskich w Lublinie został przedłużony wzorem roku ubiegłego o miesiąc. Co za tym idzie rowerzyści mogli dłużej korzystać jednośladów.

Jednak to co dobre, szybko się kończy. System przestanie działać w nocy z 30 listopada na 1 grudnia. Jednoślady znikną z lubelskich ulic na zimę i powrócą na nie w marcu 2017 r.

– Wywożenie rowerów ze stacji rozpocznie się w nocy ze środy na czwartek. Będziemy je wywozić stopniowo. Część rowerów wróci do magazynu, część trafi do serwisu – mówi Michał Dąbrowski, NextBike Polska.

Ile miasto dokłada do funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego?

System powstał w 2014 roku i jego stworzenie kosztowało prawie 5,2 mln zł. Początkowo składał się z 40 stacji i 400 rowerów. Na początku tego roku system został powiększony o kolejne 42 stacje i 420 rowerów. Kosztowało to kolejne 6,2 mln zł. Postawienie systemu było opłatą stałą, obecnie ponoszone są tylko koszty obsługi systemu.

Z informacji jakie gazeta Jawny Lublin uzyskała, rocznie miasto płaci za obsługę systemu… zero złotych. Czy to możliwe?

Firma Nextbike, która dzierżawi system płaci Miastu ok. 90 tysięcy złotych. W tej cenie zobowiązuje się do relokacji rowerów pomiędzy przepełnionymi i pustymi stacjami czy serwisowania rowerów.

Za niedotrzymanie warunków umowy zobowiązana jest płacić kary umowne. Przykładowo za każdy rower niesprawny dłużej niż 12 godzin kara wynosi 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę ponad ustalony czas reakcji. Także w przypadku kradzieży firma Nextbike zobowiązana jest do odkupienia roweru, a jeśli nie zrobi tego w terminie 3 dni może liczyć się z karą 300 zł za każdy dzień opóźnienia za każdy brakujący rower.

DW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.