W niedzielę rano zawyją syreny alarmowe. Z jakiego powodu?

syreny alarmowe
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

W niedzielę rano 10 kwietnia na terenie Lublina i całego województwa lubelskiego rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Mieszkańcy i obywatele Ukrainy nie mają się czego obawiać.

Syreny alarmowe niedziela 10 kwietnia

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu upamiętnienia Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8.41 na terenie całej Polski, we wszystkich województwach, zostaną uruchomione syreny alarmowe wchodzące w skład systemów ostrzegania i alarmowania.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował, że „w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju” – napisał na Twitterze.

„10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)” – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Aktualizacja

Urząd Miasta Lublin zapowiedział, iż nie uruchomi syren alarmowych w rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Mimo to, w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 syreny zawyją w naszym mieście. Powodem tego jest fakt, że część urządzeń należy do wojewody, który zdecydował się na wykonanie polecenia ministra MSWiA. Szczegóły w poniższym tekście.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Lublin podjąć decyzję o nie włączaniu syren 🤔
    To może mi ktoś wytłumaczyć co to wyło o 8:41w trzech sygnałach bo to na pewno nie był kogut 😂