W mieście moda na dwa koła. Ponad 300 tysięcy wypożyczeń roweru miejskiego

Odkąd rowery miejskie pojawiły się w Lublinie w drugiej połowie września ubiegłego roku, użytkownicy sięgali po nie już ponad 300 000 razy! Jest to zaskakujący wynik dla operatora, że rower miejski cieszy się aż taką popularnością w naszym mieście. Czyżby moda na dwa koła?

Inauguracja rowerów miejskich w Lublinie miała miejsce 19 września 2014 roku. Do końca listopada, kiedy oficjalnie zakończony został sezon, liczba udanych wypożyczeń sięgnęła niecałych 130 tysięcy. Wczoraj przekroczona została już granica 300 tysięcy wynajmów. Użytkownik po południu wynajął rower na stacji „ul. Zamojska / Stary most”, by po kilkunastu minutach zwrócić go w lokalizacji „Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy”. Obecnie liczba wynajmów wynosi 301 228.

Tylko na przestrzeni nieco ponad 2 miesięcy funkcjonowania wypożyczalni w sezonie 2015 lublinianie sięgali po rowery 172 584 razy. Dzienny rekord odnotowano 27 kwietnia, kiedy jednoślady wynajmowano 4 587 razy (dla porównania – zeszłoroczny rekord dzienny to 3 647). Oznacza to, że każdy rower z sieci LRM był wypożyczany prawie 12 razy w ciągu 1 doby. Średnio jedno wypożyczenie trwa 19 minut i 44 sekundy (a więc zdecydowana większość wynajmów rowerów mieści się w bezpłatnym czasie 20 minut), a użytkownik LRM pokonuje w tym czasie dystans od 1,5 do 2 km.

FB_IMG_1428047954466
Sezon na rower w mieście

Równolegle ze wzrostem natężenia wypożyczeń, zwiększa się dynamicznie liczba osób, które chcą wypróbować działanie LRM i dokonać pierwszego wynajmu. W bieżącym roku w systemie zarejestrowało się już 12 199 osób. W sumie w Lublinie jest już 34 499 użytkowników. To trzeci wynik w Polsce, po Warszawie i Wrocławiu, w których jednak systemy działają odpowiednio od 4 i 5 lat!

Jesteśmy dopiero w przededniu okresu uznawanego tradycyjnie za sezonowy szczyt natężenia wypożyczeń rowerów miejskich, ale już teraz cieszy nas niezmiernie, niesamowita aktywność mieszkańców i ich zainteresowanie rowerami miejskimi. Dlatego też cały czas pracujemy nad optymalizacją procesu relokacji rowerów i funkcjonowania systemu – wszystko po to, by na przestrzeni najbliższych tygodni zapewnić maksymalny komfort użytkowania rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń rowerów w tym sezonie:

ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
ul. Zana / ZUS
ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka
Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy

Najpopularniejsze stacje, gdzie zwracane są rowery:

ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
ul. Zana / ZUS
Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy
ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka

Najchętniej uczęszczane trasy od stacji do stacji:

ul. Zana / ZUS – ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska
ul. Czwartaków / DS Helios UMCS – ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
ul. Nadbystrzycka / Politechnika Lubelska – ul. Zana / ZUS
ul. Radziszewskiego / ul. Akademicka – ul. Czwartaków / DS Helios UMCS
ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka – ul. Czwartaków / DS Helios UMCS
Al. Tysiąclecia / Plac Zamkowy – ul. Zamojska / Stary most
Al. Racławickie / Ron- Krwiodawców – ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka
ul. Poniatowskiego / XXIII LO – Al. Smorawińskiego / Al. Kompozytorów Polskich
Ron- Gen. Leona Berbeckiego /Lidl – ul. Chodźki / ul. Hirszfelda
ul. Krakowskie Przedmieście/ul. Krótka – Al. Racławickie / Rondo Krwiodawców
Popularność rowerów nie umknęła uwadze lokalnego biznesu. Równo przed miesiącem sieć powiększyła się o kolejną lokalizację – przy Centrum Handlowym Lublin Plaza. Jest to 41. stacja, z jakiej mogą korzystać mieszkańcy Lublina.

fot. spottedlublin.pl

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.