Najnowsze ogłoszenia (spoty)
12P/Pons-Brooks jest kometą okresową z rodziny Halleya. Jest także jedną z najjaśniejszych znanych komet okresowych. Obiega Słońce po wydłużonej orbicie w czasie 71 lat, więc jest to jedyna okazja, żeby ją zobaczyć.
Droga komety po nocnym niebie
Komety wypatrujemy tuż po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem. W marcu będzie wędrowała przez konstelacje Andromedy i Barana. Do obserwacji najlepiej użyć lornetki lub teleskopu. Kometa również pięknie prezentuje się na długo naświetlanych zdjęciach, ukazując swój okazały warkocz.

Orbita komety
12P/Pons-Brooks dawała o sobie znać już w 2023 roku, kiedy była słabym obiektem widocznym wyłącznie przez teleskop. Wówczas wybuchała co jakiś czas, a wokół niej tworzyły się charakterystyczne rogi, przez co media okrzyknęły ją mianem diabelskiej komety. Średnicę jądra szacuje się na około 30 kilometrów, składa się głównie z lodu i pyłu.

Odkrywcą komety jest Jean-Louis Pons, który dokonał tego w lipcu 1812 roku. 71 lat później dostrzegł ją William Brooks, który udowodnił, że to ta sama kometa. Kolejna obserwacja miała miejsce w roku 1954.
Artykuł powstał z pomocą „Gwiezdnego Przewodnika” – naszego lokalnego entuzjasty nieba i gwiazd. Chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na niebie nad nami? Śledź jego social media:
FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik
Instagram: https://www.instagram.com/gwiezdny_przewodnik
Dodaj opinię